| Manufacturer Part Number: | ESH2PD-M3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 12010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 200V 2A DO220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ESH2PD-M3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ESH2PD-M3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Standard Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 2A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 980mV @ 2A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 25ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 200V | |
| Capacitance @ Vr, F | 25pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ESH2PD-M3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ESH2PD-M3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of ESH2PD-M3/84A is new and unused, you can buy ESH2PD-M3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ESH2PD-M3/84A.
| SBR20M150CTFP | Diode Array 1 Pair Common Cathode Super Barrier 150V 10A Through Hole TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab | SBR20M150CTFP.pdf | |
| PZT2222A,115 | TRANS NPN 40V 0.6A SOT223 | PZT2222A,115.pdf | |
| NB7HQ14MMNG | Clock Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer, Data IC 7GHz 16-VFQFN Exposed Pad | NB7HQ14MMNG.pdf | |
| PCK9447BD,128 | Clock Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer IC 350MHz 32-LQFP | PCK9447BD,128.pdf | |
| LTC2634CUD-HMX12#TRPBF | 12 Bit Digital to Analog Converter 4 16-QFN-EP (3x3) | LTC2634CUD-HMX12#TRPBF.pdf | |
| 10M40DCF672C8G | IC FPGA 500 I/O 672FBGA | 10M40DCF672C8G.pdf | |
| R5F104GCDFB#V0 | RL78 RL78/G14 Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 32KB (32K x 8) FLASH 48-LFQFP (7x7) | R5F104GCDFB#V0.pdf | |
| SN75119D | 1/1 Transceiver Full 8-SOIC | SN75119D.pdf | |
| SN74ACT563NSR | D-Type Transparent Latch 1 Channel 8:8 IC Tri-State 20-SO | SN74ACT563NSR.pdf | |
| NC7SZD384M5 | Bus Switch 1 x 1:1 SOT-23-5 | NC7SZD384M5.pdf | |
| DS2030L-100# | IC NVSRAM 256KBIT 100NS 256BGA | DS2030L-100#.pdf | |
| STR-V152 | Converter Offline Flyback Topology 8-SIP | STR-V152.pdf | |
| ISL61852AIRZ | Hot Swap Controller 2 Channel USB 8-DFN (3x3) | ISL61852AIRZ.pdf | |
| TPS2159IDGN | IC 3.3V LDO/DUAL SWITCH 8-MSOP | TPS2159IDGN.pdf | |
| X5083V8I-2.7A | Supervisor 1 Channel 8-TSSOP | X5083V8I-2.7A.pdf |