| Manufacturer Part Number: | ESH2PDHE3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 200V 2A Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ESH2PDHE3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ESH2PDHE3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 2A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 980mV @ 2A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 25ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 200V | |
| Capacitance @ Vr, F | 25pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ESH2PDHE3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ESH2PDHE3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of ESH2PDHE3/84A is new and unused, you can buy ESH2PDHE3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ESH2PDHE3/84A.
| Q4006RH3 | TRIAC ALTERNISTOR 400V 6A TO22 | Q4006RH3.pdf | |
| 8N3SV76EC-0156CDI8 | VCXO IC 121.109MHz 6-CLCC | 8N3SV76EC-0156CDI8.pdf | |
| AD5392BCPZ-3 | 14 Bit Digital to Analog Converter 8 64-LFCSP-VQ (9x9) | AD5392BCPZ-3.pdf | |
| EP4CE6E22C8N | IC FPGA 91 I/O 144EQFP | EP4CE6E22C8N.pdf | |
| MSP430F1132IPWR | MSP430 MSP430x1xx Microcontroller IC 16-Bit 8MHz 8KB (8K x 8 + 256B) FLASH 20-TSSOP | MSP430F1132IPWR.pdf | |
| PS399ESE | 2 Circuit IC Switch 4:1 100 Ohm 16-SOIC | PS399ESE.pdf | |
| AD7143ACPZ-1500RL7 | IC CTLR PROGRAMMABLE CDC 16LFCSP | AD7143ACPZ-1500RL7.pdf | |
| AD8001ART-REEL7 | Current Feedback Amplifier 1 Circuit SOT-23-5 | AD8001ART-REEL7.pdf | |
| LMV339IRUCR | Comparator General Purpose Open Collector 14-QFN (2x2) | LMV339IRUCR.pdf | |
| SSTUH32866EC,557 | IC BUFFER 1.8V 25BIT SOT536 | SSTUH32866EC,557.pdf | |
| 71V67803S150BQI | IC SRAM 9MBIT 150MHZ 165CABGA | 71V67803S150BQI.pdf | |
| MIC5210-2.7BMM | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 2.7V 150mA 8-MSOP | MIC5210-2.7BMM.pdf |