| Manufacturer Part Number: | ESH2PDHE3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 200V 2A Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ESH2PDHE3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ESH2PDHE3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 2A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 980mV @ 2A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 25ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 200V | |
| Capacitance @ Vr, F | 25pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ESH2PDHE3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ESH2PDHE3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of ESH2PDHE3/85A is new and unused, you can buy ESH2PDHE3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ESH2PDHE3/85A.
| VS-P403W | SCR Module 800V 40A (DC) Bridge, Single Phase - SCRs/Diodes (Layout 1) Chassis Mount 8-PACE-PAK | VS-P403W.pdf | |
| 2SC2705-O(TE6,F,M) | TRANS NPN 150V 0.05A TO-92MOD | 2SC2705-O(TE6,F,M).pdf | |
| SI5338M-B-GMR | IC CLK GENERATOR I2C PROGR 24QFN | SI5338M-B-GMR.pdf | |
| 8N4QV01LG-0022CDI8 | VCXO IC 176.8382MHz 10-CLCC | 8N4QV01LG-0022CDI8.pdf | |
| MSP430F5217IYFFR | CPUXV2 MSP430F5xx Microcontroller IC 16-Bit 25MHz 64KB (64K x 8) FLASH 64-DSBGA | MSP430F5217IYFFR.pdf | |
| DSPIC33EP32GS502T-E/2N | dsPIC Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33EP Microcontroller IC 16-Bit 60 MIPs 32KB (32K x 8) FLASH | DSPIC33EP32GS502T-E/2N.pdf | |
| DF2238RBQ6V | H8S/2000 H8® H8S/2200 Microcontroller IC 16-Bit 6MHz 256KB (256K x 8) FLASH 112-TFBGA | DF2238RBQ6V.pdf | |
| ATF16V8B-10PI | 16V8 Programmable Logic Device (PLD) IC 8 Macrocells 10ns 20-PDIP | ATF16V8B-10PI.pdf | |
| MAX3186CAP+ | 5/3 Transceiver Full RS232 20-SSOP | MAX3186CAP+.pdf | |
| MT48H16M32L2B5-8 IT TR | IC SDRAM 512MBIT 125MHZ 90VFBGA | MT48H16M32L2B5-8 IT TR.pdf | |
| IDT6116SA45TP | IC SRAM 16KBIT 45NS 24DIP | IDT6116SA45TP.pdf | |
| MAX810TEXR+T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SC-70-3 | MAX810TEXR+T.pdf | |
| LD39115J33R | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 150mA 4-Flipchip (0.79x0.79) | LD39115J33R.pdf | |
| ISL9005IRKZ-T | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.85V 300mA 8-DFN (2x3) | ISL9005IRKZ-T.pdf | |
| AN30183A-PR | Linear And Switching Voltage Regulator IC 5 Output Step-Down (Buck) Synchronous (1), Linear (LDO) (4) 3MHz 20-VFBGA, WLCSP | AN30183A-PR.pdf |