| Manufacturer Part Number: | ESH2PDHM3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 200V 2A DO220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ESH2PDHM3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ESH2PDHM3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 2A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 980mV @ 2A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 25ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 200V | |
| Capacitance @ Vr, F | 25pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ESH2PDHM3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ESH2PDHM3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of ESH2PDHM3/84A is new and unused, you can buy ESH2PDHM3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ESH2PDHM3/84A.
| SD560CTR | DIODE GEN PURP 60V 5A SMC | SD560CTR.pdf | |
| 2N2222AUBTXV | TRANS NPN 50V 0.8A SMT | 2N2222AUBTXV.pdf | |
| 8N3QV01FG-1103CDI8 | VCXO IC 240MHz 10-CLCC | 8N3QV01FG-1103CDI8.pdf | |
| XA3S250E-4VQG100I | IC FPGA 66 I/O 100VQFP | XA3S250E-4VQG100I.pdf | |
| ATSAMD20G17A-MNT | ARM® Cortex®-M0+ SAM D20G Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 128KB (128K x 8) FLASH 48-QFN (7x7) | ATSAMD20G17A-MNT.pdf | |
| XC87813FFA5VACFXUMA1 | XC800 XC8xx Microcontroller IC 8-Bit 27MHz 52KB (52K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10) | XC87813FFA5VACFXUMA1.pdf | |
| TS5A23167DCURE4 | 2 Circuit IC Switch 1:1 900 mOhm US8 | TS5A23167DCURE4.pdf | |
| USB2512B/M2 | USB Hub Controller USB 2.0 USB Interface 36-SQFN (6x6) | USB2512B/M2.pdf | |
| NCV7430D20R2G | 1/0 Driver LIN 14-SOIC | NCV7430D20R2G.pdf | |
| AD8616ARZ-REEL | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | AD8616ARZ-REEL.pdf | |
| CD74HC273M | IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC | CD74HC273M.pdf | |
| INA284AID | Current Monitor Regulator High/Low-Side 8-SOIC | INA284AID.pdf | |
| LM25101BSD/NOPB | IC GATE DVR HI/LO SIDE 10WSON | LM25101BSD/NOPB.pdf | |
| VND05B | IC SSR HISIDE 2CH HEPTAWATT VERT | VND05B.pdf | |
| TL4050A25QDCKR | Shunt Voltage Reference IC ±0.1% 15mA 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353 | TL4050A25QDCKR.pdf |