| Manufacturer Part Number: | ESH2PDHM3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 200V 2A DO220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ESH2PDHM3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ESH2PDHM3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 2A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 980mV @ 2A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 25ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 200V | |
| Capacitance @ Vr, F | 25pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ESH2PDHM3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ESH2PDHM3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of ESH2PDHM3/85A is new and unused, you can buy ESH2PDHM3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ESH2PDHM3/85A.
| FESF8DT-E3/45 | Diode Standard 200V 8A Through Hole ITO-220AC | FESF8DT-E3/45.pdf | |
| 2EZ5.6D/TR8 | Zener Diode 5.6V 2W ±20% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 2EZ5.6D/TR8.pdf | |
| 8N4SV76FC-0111CDI | VCXO IC 500MHz 6-CLCC | 8N4SV76FC-0111CDI.pdf | |
| 8N3SV76KC-0014CDI | VCXO IC 625MHz 6-CLCC | 8N3SV76KC-0014CDI.pdf | |
| ADS1213E | 22 Bit Analog to Digital Converter 4 Input 1 Sigma-Delta 28-SSOP | ADS1213E.pdf | |
| TMS320C40GFL40 | IC DSP 325-CPGA | TMS320C40GFL40.pdf | |
| P1016NXN5FFB | PowerPC e500v2 Microprocessor IC QorIQ P1 1 Core, 32-Bit 667MHz 561-TEPBGA1 (23x23) | P1016NXN5FFB.pdf | |
| TJA1049T/3J | 1/1 Transceiver Half CAN 8-SO | TJA1049T/3J.pdf | |
| LMP7711MKX/NOPB | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 6-SOT | LMP7711MKX/NOPB.pdf | |
| THS4012CDG4 | Voltage Feedback Amplifier 1 Circuit 8-SOIC | THS4012CDG4.pdf | |
| MX29GL256FUXGI-11G | IC FLASH 256MBIT 110NS 56FBGA | MX29GL256FUXGI-11G.pdf | |
| IDT71V424L10PH8 | IC SRAM 4MBIT 10NS 44TSOP | IDT71V424L10PH8.pdf | |
| S-80150ANMC-JDBT2U | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-23-5 | S-80150ANMC-JDBT2U.pdf | |
| MIC826ZYMT-TR | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel 6-TDFN (1.6x1.6) | MIC826ZYMT-TR.pdf | |
| UC2843ANG | Buck Regulator Positive, Isolation Capable Output Step-Down DC-DC Controller IC 8-PDIP | UC2843ANG.pdf |