| Manufacturer Part Number: | EU01W |
|---|---|
| Manufacturer: | Sanken |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 400V 250MA AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | EU01W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-EU01W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Sanken | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 400V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 250mA | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 2.5V @ 250mA | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 400ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 400V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | - | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 4,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | EU01W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
EU01W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Sanken all series components. The condition of EU01W is new and unused, you can buy EU01W Sanken with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for EU01W.
| VBT3045CBP-M3/4W | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 45V 15A Surface Mount TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | VBT3045CBP-M3/4W.pdf | |
| IRKD56/16A | Diode Array 1 Pair Series Connection Standard 1600V (1.6kV) 60A Chassis Mount ADD-A-PAK (3) | IRKD56/16A.pdf | |
| 60HFUR-400 | Diode Standard 400V 60A Chassis, Stud Mount DO-203AB | 60HFUR-400.pdf | |
| BZW03D200-TAP | Zener Diode 200V 1.85W ±10% Through Hole SOD-64 | BZW03D200-TAP.pdf | |
| DZT2222A-13 | TRANS NPN 40V 0.6A SOT-223 | DZT2222A-13.pdf | |
| BD682G | TRANS PNP DARL 100V 4A TO225AA | BD682G.pdf | |
| BCR503E6327HTSA1 | TRANS PREBIAS NPN 300MW SOT23-3 | BCR503E6327HTSA1.pdf | |
| IPD70N10S3L12ATMA1 | MOSFET N-CH 100V 70A TO252-3 | IPD70N10S3L12ATMA1.pdf | |
| IDT23S05E-1DC8 | IC CLK BUFFER PLL STD DRV 8-SOIC | IDT23S05E-1DC8.pdf | |
| Z86E4016FEC00TR | Z8 Z8® Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 4KB (4K x 8) OTP 44-QFP (10x10) | Z86E4016FEC00TR.pdf | |
| ATTINY261V-10MU | AVR AVR® ATtiny Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 2KB (1K x 16) FLASH 32-VQFN (5x5) | ATTINY261V-10MU.pdf | |
| MAX1564ETE+T | USB Interface 16-TQFN (4x4) | MAX1564ETE+T.pdf | |
| 70V9389L7PRF8 | IC SRAM 1.125MBIT 7NS 128TQFP | 70V9389L7PRF8.pdf | |
| CAT28C256G15 | IC EEPROM 256KBIT 150NS 32PLCC | CAT28C256G15.pdf | |
| MAX136CQH+D | IC ADC 3 1/2DIG W/LCD DVR 44PLCC | MAX136CQH+D.pdf |