| Manufacturer Part Number: | EU02A |
|---|---|
| Manufacturer: | Sanken |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 600V 1A AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | EU02A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-EU02A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Sanken | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.4V @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 400ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 600V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | - | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | EU02A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
EU02A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Sanken all series components. The condition of EU02A is new and unused, you can buy EU02A Sanken with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for EU02A.
| GLL4743-E3/96 | Zener Diode 13V 1W ±10% Surface Mount MELF DO-213AB | GLL4743-E3/96.pdf | |
| MPC9230FA | IC PECL CLOCK LV 800MHZ 32-LQFP | MPC9230FA.pdf | |
| CDC421125RGER | IC CLOCK GENERATOR 125MHZ 24-QFN | CDC421125RGER.pdf | |
| 1337GDCGI8 | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar I²C, 2-Wire Serial 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | 1337GDCGI8.pdf | |
| X9410WV24I-2.7 | Digital Potentiometer 10k Ohm 4 Circuit 64 Taps SPI Interface 24-TSSOP | X9410WV24I-2.7.pdf | |
| ATSAMD21E15B-MUT | ARM® Cortex®-M0+ SAM D21E Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 32KB (32K x 8) FLASH 32-QFN (5x5) | ATSAMD21E15B-MUT.pdf | |
| LM3S9790-IBZ80-C5T | ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 9000 Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 128KB (128K x 8) FLASH 108-BGA (10x10) | LM3S9790-IBZ80-C5T.pdf | |
| XPC823ZT81B2T | PowerPC Microprocessor IC MPC8xx 1 Core, 32-Bit 81MHz 256-PBGA (23x23) | XPC823ZT81B2T.pdf | |
| GTL2010PW/N,118 | Voltage Level Translator Bidirectional 1 Circuit 10 Channel 24-TSSOP | GTL2010PW/N,118.pdf | |
| DS1233D-10 | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel TO-92-3 | DS1233D-10.pdf | |
| S-1313A12-A4T1U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.2V 150mA HSNT-4-A | S-1313A12-A4T1U3.pdf |