| Manufacturer Part Number: | EU02V |
|---|---|
| Manufacturer: | Sanken |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 400V 1A AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | EU02V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-EU02V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Sanken | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 400V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.4V @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 400ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 400V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | - | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | EU02V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
EU02V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Sanken all series components. The condition of EU02V is new and unused, you can buy EU02V Sanken with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for EU02V.
| VS-203CNQ100PBF | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 100V 100A Chassis Mount TO-244AB | VS-203CNQ100PBF.pdf | |
| PTV12B-M3/85A | Zener Diode 12.8V 600mW ±6% Surface Mount DO-220AA (SMP) | PTV12B-M3/85A.pdf | |
| CS8422-CNZ | IC SAMPLE RATE CONVERTER 32QFN | CS8422-CNZ.pdf | |
| SY69952ZH | IC TXRX CLOCK RECOVERY 28-SOIC | SY69952ZH.pdf | |
| 8N4SV76KC-0109CDI8 | VCXO IC 156.25MHz 6-CLCC | 8N4SV76KC-0109CDI8.pdf | |
| 8N4SV75LC-0097CDI | VCXO IC 38.88MHz 6-CLCC | 8N4SV75LC-0097CDI.pdf | |
| 8N3QV01EG-0141CDI | VCXO IC 156.25MHz, 133.3333MHz, 137.5MHz, 156.25MHz 10-CLCC | 8N3QV01EG-0141CDI.pdf | |
| EP1C12F256C7N | IC FPGA 185 I/O 256FBGA | EP1C12F256C7N.pdf | |
| MB91213APMC-GS-176E1 | FR60Lite RISC FR MB91210 Microcontroller IC 32-Bit 40MHz 544KB (544K x 8) Mask ROM 144-LQFP (20x20) | MB91213APMC-GS-176E1.pdf | |
| C8051F121 | 8051 C8051F12x Microcontroller IC 8-Bit 100MHz 128KB (128K x 8) FLASH 64-TQFP (10x10) | C8051F121.pdf | |
| R5F64168DFD#UB | R32C/100 M16C/R32C/100/116 Microcontroller IC 16/32-Bit 50MHz 768KB (768K x 8) FLASH 144-LFQFP (20x20) | R5F64168DFD#UB.pdf | |
| KMPC8313EVRADDB | PowerPC e300c3 Microprocessor IC MPC83xx 1 Core, 32-Bit 267MHz 516-TEPBGA (27x27) | KMPC8313EVRADDB.pdf | |
| LTC1480CN8#PBF | 1/1 Transceiver Half RS422, RS485 8-PDIP | LTC1480CN8#PBF.pdf | |
| MAX4382EUD+ | Voltage Feedback Amplifier 3 Circuit Rail-to-Rail 14-TSSOP | MAX4382EUD+.pdf | |
| 23LCV1024-I/SN | IC NVSRAM 1MBIT 20MHZ 8SOIC | 23LCV1024-I/SN.pdf |