| Manufacturer Part Number: | F40A |
|---|---|
| Manufacturer: | Semtech Corporation |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 4000V (4 kV) 100mA Through Hole |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | F40A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-F40A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Semtech Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 4000V (4 kV) | |
| Current - Average Rectified (Io) | 100mA | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 8V @ 100mA | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 300ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 4000V | |
| Capacitance @ Vr, F | 2pF @ 5V, 1MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | - | |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | F40A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
F40A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Semtech Corporation all series components. The condition of F40A is new and unused, you can buy F40A Semtech Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for F40A.
| SDM20E40C-7-F | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 40V 400mA (DC) Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | SDM20E40C-7-F.pdf | |
| FR1A-13-F | Diode Standard 50V 1A Surface Mount SMB | FR1A-13-F.pdf | |
| VS-10RIA100M | SCR 1000V 10A Standard Recovery Chassis, Stud Mount TO-208AA (TO-48) | VS-10RIA100M.pdf | |
| T707023344BY | SCR 200V 500A Standard Recovery Stud Mount T-70 | T707023344BY.pdf | |
| SS9015CBU | TRANS PNP 45V 0.1A TO-92 | SS9015CBU.pdf | |
| IRF9530NPBF | MOSFET P-CH 100V 14A TO-220AB | IRF9530NPBF.pdf | |
| PL123E-05SI-R | IC CLK ZDB 1:5 220MHZ 8SOIC | PL123E-05SI-R.pdf | |
| 8N4SV76KC-0083CDI8 | VCXO IC 160MHz 6-CLCC | 8N4SV76KC-0083CDI8.pdf | |
| AD5440YRU-REEL7 | 10 Bit Digital to Analog Converter 2 24-TSSOP | AD5440YRU-REEL7.pdf | |
| SCC68681E1N40,112 | IC DUART 40DIP | SCC68681E1N40,112.pdf | |
| TLE2064ACDR | J-FET Amplifier 4 Circuit 14-SOIC | TLE2064ACDR.pdf | |
| S25FL164K0XNFV011 | IC FLASH 64MBIT CMOS SPI 8WSON | S25FL164K0XNFV011.pdf | |
| 71V25761S166BG8 | IC SRAM 4.5MBIT 166MHZ 119BGA | 71V25761S166BG8.pdf | |
| FAN73611M | IC GATE DRIVER HI SPEED 8-SOIC | FAN73611M.pdf | |
| SE98ATP,147 | Temp Monitoring System (Sensor) -40°C ~ 125°C Internal Sensor I²C/SMBus Output 8-HWSON (2x3) | SE98ATP,147.pdf |