| Manufacturer Part Number: | F50A |
|---|---|
| Manufacturer: | Semtech Corporation |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 5000V (5kV) 100mA Through Hole |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | F50A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-F50A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Semtech Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 5000V (5kV) | |
| Current - Average Rectified (Io) | 100mA | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 8V @ 50mA | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 300ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 5000V | |
| Capacitance @ Vr, F | 2pF @ 5V, 1MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | - | |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | F50A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
F50A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Semtech Corporation all series components. The condition of F50A is new and unused, you can buy F50A Semtech Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for F50A.
| TDZ4V7J,115 | Zener Diode 4.7V 500mW ±2% Surface Mount SOD-323F | TDZ4V7J,115.pdf | |
| PZU24B3,115 | Zener Diode 24V 310mW ±2% Surface Mount SOD-323F | PZU24B3,115.pdf | |
| JANTX1N756CUR-1 | Zener Diode 8.2V 500mW ±2% Surface Mount DO-213AA | JANTX1N756CUR-1.pdf | |
| FCX558TA | TRANS PNP 400V 0.2A SOT-89 | FCX558TA.pdf | |
| 2SA1619ASA | TRANS PNP 50V 0.5A TO-92NL | 2SA1619ASA.pdf | |
| IPD50N06S4L08ATMA1 | MOSFET N-CH 60V 50A TO252-3 | IPD50N06S4L08ATMA1.pdf | |
| 8N3SV75KC-0159CDI8 | VCXO IC 100MHz 6-CLCC | 8N3SV75KC-0159CDI8.pdf | |
| A42MX16-3PQG160I | IC FPGA 125 I/O 160QFP | A42MX16-3PQG160I.pdf | |
| MSP430FR5869IRGZT | CPUXV2 MSP430™ FRAM Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 64KB (64K x 8) FRAM 48-VQFN (7x7) | MSP430FR5869IRGZT.pdf | |
| PIC18F8620T-E/PT | PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 25MHz 64KB (32K x 16) FLASH 80-TQFP (12x12) | PIC18F8620T-E/PT.pdf | |
| Z8F0223SJ005SC | eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 5MHz 2KB (2K x 8) FLASH | Z8F0223SJ005SC.pdf | |
| 74LVC1G3157GV,125 | 1 Circuit IC Switch 2:1 10 Ohm 6-TSOP | 74LVC1G3157GV,125.pdf | |
| SN74AHCT244MDWREP | Buffer, Non-Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-SOIC | SN74AHCT244MDWREP.pdf | |
| MAX16998AAUA/V+T | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 8-uMAX | MAX16998AAUA/V+T.pdf | |
| TPS74201RGWT | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 0.8 V ~ 3.6 V 1.5A 20-VQFN (5x5) | TPS74201RGWT.pdf |