| Manufacturer Part Number: | F60A |
|---|---|
| Manufacturer: | Semtech Corporation |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 6000V (6kV) 100mA Through Hole |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | F60A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-F60A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Semtech Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 6000V (6kV) | |
| Current - Average Rectified (Io) | 100mA | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 8V @ 50mA | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 300ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 6000V | |
| Capacitance @ Vr, F | 2pF @ 5V, 1MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | - | |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | F60A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
F60A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Semtech Corporation all series components. The condition of F60A is new and unused, you can buy F60A Semtech Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for F60A.
| SMV1231-074LF | DIODE VARACTOR | SMV1231-074LF.pdf | |
| CZRB5366B-HF | Zener Diode 39V 5W ±5% Surface Mount SMB (DO-214AA) | CZRB5366B-HF.pdf | |
| JANTXV1N970CUR-1 | Zener Diode 24V 500mW ±2% Surface Mount DO-213AA | JANTXV1N970CUR-1.pdf | |
| TLV320DAC3101IRHBT | DAC 32 bit 192k I²C, Serial 32-VQFN (5x5) | TLV320DAC3101IRHBT.pdf | |
| LTC2640CTS8-LM8#TRPBF | 8 Bit Digital to Analog Converter 1 TSOT-23-8 | LTC2640CTS8-LM8#TRPBF.pdf | |
| PIC32MM0016GPL036T-I/MV | MIPS32® microAptiv™ PIC® 32MM Microcontroller IC 32-Bit 25MHz 16KB (16K x 8) FLASH 40-UQFN (5x5) | PIC32MM0016GPL036T-I/MV.pdf | |
| DS87C520-QCL | 8051 87C Microcontroller IC 8-Bit 33MHz 16KB (16K x 8) OTP 44-PLCC (16.59x16.59) | DS87C520-QCL.pdf | |
| MC68HC908GZ16CFJ | HC08 HC08 Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 16KB (16K x 8) FLASH 32-LQFP (7x7) | MC68HC908GZ16CFJ.pdf | |
| 1893CKLF | Ethernet Physical Layer Controller 10/100 Base-T/TX PHY Parallel Interface 56-VFQFPN (8x8) | 1893CKLF.pdf | |
| PCA9703PW,112 | I/O Expander 16 (Input Only) SPI Serial 5MHz 24-TSSOP | PCA9703PW,112.pdf | |
| TDF8546J/N1,112 | Amplifier IC 4-Channel (Quad) Class AB 27-DBS | TDF8546J/N1,112.pdf | |
| TLV2774AIDR | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-SOIC | TLV2774AIDR.pdf | |
| AD8476BRMZ-RL | Differential Amplifier 1 Circuit Differential, Rail-to-Rail 8-MSOP | AD8476BRMZ-RL.pdf | |
| VSP2262YG4 | IC VIDEO CCD SIGNAL PROC 48LQFP | VSP2262YG4.pdf | |
| UCC3808APWTR-1 | Converter Offline Boost, Buck, Half-Bridge, Push-Pull Topology 1MHz 8-TSSOP | UCC3808APWTR-1.pdf |