| Manufacturer Part Number: | FDB035N10A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 12009 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET N-CH 100V 120A D2PAK |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FDB035N10A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FDB035N10A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Design/Specification | Description Chg 01/Apr/2016 | |
| PCN Assembly/Origin | Wafer 6/8 Inch Addition 16/Jun/2014 | |
| PCN Packaging | Tape and Box/Reel Barcode Update 07/Aug/2014 | |
| Online Catalog | N-Channel Logic Level Gate FETs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | PowerTrench® | |
| Packaging | Digi-Reel® | |
| Part Status | Active | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 100V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 120A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 3.5 mOhm @ 75A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 250µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 116nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 7295pF @ 25V | |
| Power - Max | 333W | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | |
| Supplier Device Package | TO-263 (D2Pak) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FDB035N10A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FDB035N10A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of FDB035N10A is new and unused, you can buy FDB035N10A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FDB035N10A.
| S2M-13 | Diode Standard 1000V (1kV) 1.5A Surface Mount SMB | S2M-13.pdf | |
| 1N5354BE3/TR8 | Zener Diode 17V 5W ±5% Through Hole T-18 | 1N5354BE3/TR8.pdf | |
| PTFB091802FCV1R250XTMA1 | IC AMP RF LDMOS | PTFB091802FCV1R250XTMA1.pdf | |
| AON7524 | MOSFET N-CH 30V 28A 8-DFN | AON7524.pdf | |
| IRF2807STRLPBF | MOSFET N-CH 75V 82A D2PAK | IRF2807STRLPBF.pdf | |
| BSP300 E6327 | MOSFET N-CH 800V 190MA SOT-223 | BSP300 E6327.pdf | |
| 8N3Q001FG-0082CDI | Clock Oscillator IC 622.08MHz, 156.25MHz, 155.52MHz, 125MHz 10-CLCC | 8N3Q001FG-0082CDI.pdf | |
| LTC2360HS6#TRPBF | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR TSOT-23-6 | LTC2360HS6#TRPBF.pdf | |
| C8051F533A-ITR | 8051 C8051F53x Microcontroller IC 8-Bit 25MHz 4KB (4K x 8) FLASH 20-TSSOP | C8051F533A-ITR.pdf | |
| R5F21206JFP#U1 | R8C R8C/2x/20 Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 32KB (32K x 8) FLASH 48-LFQFP (7x7) | R5F21206JFP#U1.pdf | |
| 74HC4052PW,118 | 2 Circuit IC Switch 4:1 150 Ohm 16-TSSOP | 74HC4052PW,118.pdf | |
| UCC5606PWPTR | SCSI Terminator 9 Terminations 24-HTSSOP | UCC5606PWPTR.pdf | |
| LM49352RLX/NOPB | Amplifier IC 1-Channel (Mono) with Mono and Stereo Headphones Class D 36-DSBGA | LM49352RLX/NOPB.pdf | |
| LT1814CGN#TRPBF | Voltage Feedback Amplifier 4 Circuit 16-SSOP | LT1814CGN#TRPBF.pdf | |
| MAX973ESA | Comparator with Voltage Reference Open Drain 8-SOIC | MAX973ESA.pdf |