| Manufacturer Part Number: | FDB075N15A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET N-CH 150V 130A D2PAK |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FDB075N15A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FDB075N15A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Design/Specification | Description Chg 01/Apr/2016 | |
| PCN Packaging | Tape and Box/Reel Barcode Update 07/Aug/2014 | |
| Online Catalog | N-Channel Standard FETs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | PowerTrench® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 150V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 130A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 7.5 mOhm @ 100A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 250µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 100nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 7350pF @ 75V | |
| Power - Max | 333W | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | |
| Supplier Device Package | TO-263 (D2Pak) | |
| Standard Package | 800 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FDB075N15A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FDB075N15A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of FDB075N15A is new and unused, you can buy FDB075N15A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FDB075N15A.
| MMSZ5250B-G3-08 | Zener Diode 20V 500mW ±5% Surface Mount SOD-123 | MMSZ5250B-G3-08.pdf | |
| CDLL4619 | Zener Diode 3V 500mW ±5% Surface Mount DO-213AA | CDLL4619.pdf | |
| JANTXV1N3016BUR-1 | Zener Diode 6.8V 1W ±5% Surface Mount DO-213AB (MELF, LL41) | JANTXV1N3016BUR-1.pdf | |
| MRF7S18125AHSR3 | RF Mosfet LDMOS 28V 1.1A 1.88GHz 17dB 125W NI-780S | MRF7S18125AHSR3.pdf | |
| ADS1015IDGSR | 12 Bit Analog to Digital Converter 2, 4 Input 1 Sigma-Delta 10-VSSOP | ADS1015IDGSR.pdf | |
| PIC32MX460F512LT-80I/PT | MIPS32® M4K™ PIC® 32MX Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 512KB (512K x 8) FLASH 100-TQFP (12x12) | PIC32MX460F512LT-80I/PT.pdf | |
| UPD70F3781GF-GAT-AX | V850ES V850ES/Jx3-E Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 384KB (384K x 8) FLASH | UPD70F3781GF-GAT-AX.pdf | |
| PI3HDMI336FBE | HDMI Interface 64-LQFP (7x7) | PI3HDMI336FBE.pdf | |
| TSV631AILT | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail SOT-23-5 | TSV631AILT.pdf | |
| SN74ALVTH16821VR | IC D-TYPE POS TRG DUAL 56TVSOP | SN74ALVTH16821VR.pdf | |
| UCC27201DRMR | IC DVR HIGH/LOW SIDE 3A 8-SON | UCC27201DRMR.pdf | |
| S-80160CLMC-JJLT2U | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-5 | S-80160CLMC-JJLT2U.pdf | |
| TC54VN3502EZB713 | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel TO-92-3 | TC54VN3502EZB713.pdf | |
| LP3985ITL-4.8/NOPB | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 4.8V 150mA 5-DSBGA | LP3985ITL-4.8/NOPB.pdf |