| Manufacturer Part Number: | FDB082N15A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 11410 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET N-CH 150V 117A D2PAK |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FDB082N15A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FDB082N15A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Design/Specification | Description Chg 01/Apr/2016 | |
| PCN Assembly/Origin | Wafer 6/8 Inch Addition 16/Jun/2014 | |
| PCN Packaging | Tape and Box/Reel Barcode Update 07/Aug/2014 | |
| Online Catalog | N-Channel Logic Level Gate FETs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | PowerTrench® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 150V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 117A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 8.2 mOhm @ 75A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 250µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 84nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 6040pF @ 25V | |
| Power - Max | 294W | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | |
| Supplier Device Package | TO-263 (D2Pak) | |
| Standard Package | 800 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FDB082N15A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FDB082N15A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of FDB082N15A is new and unused, you can buy FDB082N15A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FDB082N15A.
| RHRG3060_F085 | DIODE GEN PURP 600V 30A TO247-2 | RHRG3060_F085.pdf | |
| BAT1504WE6327BTSA1 | RF Diode Schottky - 1 Pair Series Connection 4V 110mA 100mW PG-SOT323-3 | BAT1504WE6327BTSA1.pdf | |
| MMBFJ309LT1G | RF Mosfet N-Channel JFET SOT-23-3 (TO-236) | MMBFJ309LT1G.pdf | |
| HUFA76645S3ST_F085 | MOSFET N-CH 100V 75A D2PAK | HUFA76645S3ST_F085.pdf | |
| NGTB25N120FL2WG | IGBT Field Stop 1200V 50A 385W Through Hole TO-247-3 | NGTB25N120FL2WG.pdf | |
| ALD910023SALI | MOSFET DUAL SAB 2.3V 8SOIC | ALD910023SALI.pdf | |
| 8N3Q001EG-0105CDI8 | Clock Oscillator IC 110MHz 10-CLCC | 8N3Q001EG-0105CDI8.pdf | |
| MAX503EAG+T | 10 Bit Digital to Analog Converter 1 24-SSOP | MAX503EAG+T.pdf | |
| A3P600L-FG144I | IC FPGA 97 I/O 144FBGA | A3P600L-FG144I.pdf | |
| LM3S2911-IBZ50-A2 | ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 2000 Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 256KB (256K x 8) FLASH 108-BGA (10x10) | LM3S2911-IBZ50-A2.pdf | |
| MC908AB32MFUE | HC08 HC08 Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 32KB (32K x 8) FLASH 64-QFP (14x14) | MC908AB32MFUE.pdf | |
| PIC24FJ32MC102-E/SO | PIC PIC® 24F Microcontroller IC 16-Bit 16 MIPs 32KB (11K x 24) FLASH 28-SOIC | PIC24FJ32MC102-E/SO.pdf | |
| P5021NSE72QC | PowerPC e5500 Microprocessor IC QorIQ P5 2 Core, 64-Bit 2.2GHz 1295-FCPBGA (37.5x37.5) | P5021NSE72QC.pdf | |
| MT8815AP1 | IC ANLG SWITCH ARRAY 8X12 44PLCC | MT8815AP1.pdf | |
| SN74ALVCH162601DLR | IC UNIV BUS TXRX 18BIT 56SSOP | SN74ALVCH162601DLR.pdf |