| Manufacturer Part Number: | FDB110N15A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 9810 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET N-CH 150V 92A D2PAK |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FDB110N15A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FDB110N15A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Design/Specification | Description Chg 01/Apr/2016 | |
| PCN Assembly/Origin | Wafer 6/8 Inch Addition 16/Jun/2014 | |
| PCN Packaging | Tape and Box/Reel Barcode Update 07/Aug/2014 | |
| Online Catalog | N-Channel Logic Level Gate FETs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | PowerTrench® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 150V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 92A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 11 mOhm @ 92A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 250µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 61nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 4510pF @ 75V | |
| Power - Max | 234W | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | |
| Supplier Device Package | D²PAK | |
| Standard Package | 800 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FDB110N15A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FDB110N15A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of FDB110N15A is new and unused, you can buy FDB110N15A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FDB110N15A.
| SMBG4729C/TR13 | Zener Diode 3.6V 2W ±2% Surface Mount SMBG (DO-215AA) | SMBG4729C/TR13.pdf | |
| MWT-173 | RF Mosfet MESFET 5V 240mA 100MHz ~ 12GHz 10dB @ 12GHZ 300mW 73 | MWT-173.pdf | |
| NP180N04TUG-E1-AY | MOSFET N-CH 40V 180A TO-263-7 | NP180N04TUG-E1-AY.pdf | |
| 8344BYLF | Clock Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer IC 167MHz 48-LQFP | 8344BYLF.pdf | |
| 8N4SV76AC-0093CDI | VCXO IC 737.28MHz 6-CLCC | 8N4SV76AC-0093CDI.pdf | |
| 8N4Q001LG-0004CDI | Clock Oscillator IC 622.08MHz, 625MHz, 161.1328MHz, 167.3365MHz 10-CLCC | 8N4Q001LG-0004CDI.pdf | |
| ADS1274IPAPT | 24 Bit Analog to Digital Converter 4 Input 1 Sigma-Delta 64-HTQFP (10x10) | ADS1274IPAPT.pdf | |
| X9C503SIZT1 | Digital Potentiometer 50k Ohm 1 Circuit 100 Taps Up/Down (U/D, CS) Interface 8-SOIC | X9C503SIZT1.pdf | |
| X9221AWS | Digital Potentiometer 10k Ohm 2 Circuit 64 Taps I²C Interface 20-SOIC W | X9221AWS.pdf | |
| THS5671AIPWG4 | 14 Bit Digital to Analog Converter 1 28-TSSOP | THS5671AIPWG4.pdf | |
| TSC2046IPWRG4 | Touchscreen Controller 4-Wire 12 bit MICROWIRE™, QSPI™, Serial, SPI™ Interface 16-TSSOP | TSC2046IPWRG4.pdf | |
| MB90598GPF-GS-200E1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90595G Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 128KB (128K x 8) Mask ROM 100-QFP (14x20) | MB90598GPF-GS-200E1.pdf | |
| MAX4888AETI+TG3U | IC SWITCH QUAD SPDT 28TQFN | MAX4888AETI+TG3U.pdf | |
| 72T72115L4-4BB | IC FIFO 131072X72 4-4NS 324-BGA | 72T72115L4-4BB.pdf | |
| LF60CDT-TR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 6V 500mA DPAK | LF60CDT-TR.pdf |