| Manufacturer Part Number: | FDB390N15A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET N-CH 150V 27A D2PAK |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FDB390N15A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FDB390N15A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Design/Specification | Description Chg 01/Apr/2016 | |
| PCN Assembly/Origin | Wafer 6/8 Inch Addition 16/Jun/2014 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | PowerTrench® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 150V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 27A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 39 mOhm @ 27A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 250µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 18.6nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 1285pF @ 75V | |
| Power - Max | 75W | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | |
| Supplier Device Package | TO-263 (D²Pak) | |
| Standard Package | 800 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FDB390N15A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FDB390N15A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of FDB390N15A is new and unused, you can buy FDB390N15A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FDB390N15A.
| GBL06-M3/51 | BRIDGE RECT 4A GPP 600V GBL | GBL06-M3/51.pdf | |
| MBR2045CT-1 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 45V 10A Through Hole TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA | MBR2045CT-1.pdf | |
| 8N3SV75LC-0053CDI8 | VCXO IC 160MHz 6-CLCC | 8N3SV75LC-0053CDI8.pdf | |
| 8N4SV76KC-0021CDI8 | VCXO IC 164.3555MHz 6-CLCC | 8N4SV76KC-0021CDI8.pdf | |
| MCP3302-BI/ST | 13 Bit Analog to Digital Converter 2, 4 Input 1 SAR 14-TSSOP | MCP3302-BI/ST.pdf | |
| HD64F3687FPV | H8/300H H8® H8/300H Tiny Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 56KB (56K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10) | HD64F3687FPV.pdf | |
| MK51DX256CLK7 | ARM® Cortex®-M4 Kinetis K50 Microcontroller IC 32-Bit 72MHz 256KB (256K x 8) FLASH 80-LQFP (12x12) | MK51DX256CLK7.pdf | |
| STM32L100RBT6TR | ARM® Cortex®-M3 STM32 L1 Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 128KB (128K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10) | STM32L100RBT6TR.pdf | |
| MB90024PMT-GS-381E1 | IC MCU 16B FFMC-16F-0.35 120LQFP | MB90024PMT-GS-381E1.pdf | |
| PIC16LC77T-04I/L | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 14KB (8K x 14) OTP 44-PLCC (16.59x16.59) | PIC16LC77T-04I/L.pdf | |
| TLV2455INE4 | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 16-PDIP | TLV2455INE4.pdf | |
| CD74HC193EE4 | IC PRESET SYNC 4-BIT HS 16-DIP | CD74HC193EE4.pdf | |
| L6743B | IC MOSFET DRIVER HI CURR 8VFDFPN | L6743B.pdf | |
| MP24892DJ-LF-Z | LED Driver IC 1 Output DC DC Regulator Step-Down (Buck) Analog, PWM Dimming 1A TSOT-23-5 | MP24892DJ-LF-Z.pdf |