| Manufacturer Part Number: | FDD6512A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET N-CH 20V 10.7A D-PAK |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FDD6512A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FDD6512A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | PowerTrench® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 20V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 10.7A (Ta), 36A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 21 mOhm @ 10.7A, 4.5V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 1.5V @ 250µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 19nC @ 4.5V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 1082pF @ 10V | |
| Power - Max | 1.6W | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 | |
| Supplier Device Package | D-Pak | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FDD6512A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FDD6512A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of FDD6512A is new and unused, you can buy FDD6512A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FDD6512A.
| S15F | Diode Standard 1500V (1.5kV) 500mA Through Hole Axial | S15F.pdf | |
| KSE801STU | TRANS NPN DARL 60V 4A TO-126 | KSE801STU.pdf | |
| FDP030N06 | MOSFET N-CH 60V 120A TO220 | FDP030N06.pdf | |
| ATMEGA48PV-10PU | AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 4KB (2K x 16) FLASH 28-PDIP | ATMEGA48PV-10PU.pdf | |
| SN75C1167DBR | 2/2 Transceiver Half RS422, RS485 16-SSOP | SN75C1167DBR.pdf | |
| UJA1069TW24/3V3,51 | Automotive Interface 24-HTSSOP | UJA1069TW24/3V3,51.pdf | |
| CPC7584BB | Telecom IC Line Card Access Switch 16-SOIC | CPC7584BB.pdf | |
| TSC103IPT | Current Sense Amplifier 1 Circuit 8-TSSOP | TSC103IPT.pdf | |
| OPA2836IDGS | Voltage Feedback Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 10-VSSOP | OPA2836IDGS.pdf | |
| OPA2836IDGSR | Voltage Feedback Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 10-VSSOP | OPA2836IDGSR.pdf | |
| 74LVTH646MTC | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 24-TSSOP | 74LVTH646MTC.pdf | |
| SST25VF016B-50-4I-QAF-T | IC FLASH 16MBIT 50MHZ 8WSON | SST25VF016B-50-4I-QAF-T.pdf | |
| REG1117-3.3/2K5G4 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 800mA SOT-223-4 | REG1117-3.3/2K5G4.pdf |