| Manufacturer Part Number: | FDD6530A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 11510 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET N-CH 20V 21A D-PAK |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FDD6530A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FDD6530A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | High Voltage Switches for Power Processing | |
| PCN Design/Specification | Description Chg 01/Apr/2016 | |
| PCN Packaging | Tape and Box/Reel Barcode Update 07/Aug/2014 | |
| Online Catalog | N-Channel Standard FETs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | PowerTrench® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 20V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 21A (Ta) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 32 mOhm @ 8A, 4.5V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 1.2V @ 250µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 9nC @ 4.5V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 710pF @ 10V | |
| Power - Max | 1.6W | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 | |
| Supplier Device Package | TO-252 | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FDD6530A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FDD6530A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of FDD6530A is new and unused, you can buy FDD6530A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FDD6530A.
| DB2X20600L | DIODE SCHOTTKY 20V 1A MINI2 | DB2X20600L.pdf | |
| MMSZ5259B-7-F | Zener Diode 39V 500mW ±5% Surface Mount SOD-123 | MMSZ5259B-7-F.pdf | |
| BCP56-16 | TRANS NPN 80V 1A SOT-223 | BCP56-16.pdf | |
| 23S09E-1HDCGI | IC CLK BUFF ZD SPRD SPECT 16SOIC | 23S09E-1HDCGI.pdf | |
| ADF4154BRUZ-RL | IC FRACTION-N FREQ SYNTH 16TSSOP | ADF4154BRUZ-RL.pdf | |
| 8N3DV85FC-0108CDI8 | VCXO IC 100MHz, 100MHz 6-CLCC | 8N3DV85FC-0108CDI8.pdf | |
| ISPLSI 2128A-100LT176 | IC CPLD 128MC 10NS 176TQFP | ISPLSI 2128A-100LT176.pdf | |
| XC4VLX160-10FF1513C | IC FPGA 960 I/O 1513FCBGA | XC4VLX160-10FF1513C.pdf | |
| ATMEGA48PA-PN | AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 4KB (2K x 16) FLASH 28-PDIP | ATMEGA48PA-PN.pdf | |
| DSPIC33EP128MC204T-I/TL | dsPIC dsPIC™ 33EP Microcontroller IC 16-Bit 70 MIPs 128KB (43K x 24) FLASH 44-VTLA (6x6) | DSPIC33EP128MC204T-I/TL.pdf | |
| MB90387PMT-GT-111 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90385 Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 64KB (64K x 8) Mask ROM 48-LQFP (7x7) | MB90387PMT-GT-111.pdf | |
| MAX487ESA+TCBX | 1/1 Transceiver Half RS422, RS485 8-SOIC | MAX487ESA+TCBX.pdf | |
| TAS5514BTDKDRQ1 | Amplifier IC 4-Channel (Quad) Class D 36-HSSOP | TAS5514BTDKDRQ1.pdf | |
| 7200L20TDB | IC MEM FIFO 256X9 ASYNC 28CDIP | 7200L20TDB.pdf | |
| CY7C1462KVE33-167AXC | IC SRAM 36MBIT | CY7C1462KVE33-167AXC.pdf |