| Manufacturer Part Number: | FDD6630A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 16510 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET N-CH 30V 21A D-PAK |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FDD6630A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FDD6630A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | High Voltage Switches for Power Processing | |
| PCN Design/Specification | Description Chg 01/Apr/2016 | |
| PCN Packaging | Tape and Box/Reel Barcode Update 07/Aug/2014 | |
| Online Catalog | N-Channel Logic Level Gate FETs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | PowerTrench® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 30V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 21A (Ta) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 35 mOhm @ 7.6A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 3V @ 250µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 7nC @ 5V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 462pF @ 15V | |
| Power - Max | 1.3W | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 | |
| Supplier Device Package | TO-252 | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FDD6630A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FDD6630A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of FDD6630A is new and unused, you can buy FDD6630A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FDD6630A.
| GBPC5004W-G | RECTIFIER BRIDGE 50A 400V GBPCW | GBPC5004W-G.pdf | |
| VFT1060C-E3/4W | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 60V 5A Through Hole TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab | VFT1060C-E3/4W.pdf | |
| VS-1N3212 | DIODE GEN PURP 400V 15A DO203AB | VS-1N3212.pdf | |
| MUR410RL | Diode Standard 100V 4A Through Hole DO-201AD | MUR410RL.pdf | |
| 8N3DV85EC-0166CDI8 | VCXO IC 100MHz, 95MHz 6-CLCC | 8N3DV85EC-0166CDI8.pdf | |
| 8N4Q001FG-0033CDI8 | Clock Oscillator IC 100MHz, 125MHz, 156.25MHz, 250MHz 10-CLCC | 8N4Q001FG-0033CDI8.pdf | |
| EP4SE360F35I3 | IC FPGA 744 I/O 1152FBGA | EP4SE360F35I3.pdf | |
| MAX250ESD | 2/2 Transceiver Full RS232 14-SOIC | MAX250ESD.pdf | |
| HMC895LP4E | IC MMIC BAND PASS FILTER 24-QFN | HMC895LP4E.pdf | |
| M-8880-01P | Telecom IC DTMF Transceiver 20-DIP | M-8880-01P.pdf | |
| ADA4430-1YKSZ-RL | IC FILTER VIDEO ULTRA LP SC70-6 | ADA4430-1YKSZ-RL.pdf | |
| TC1273-15ENBTR | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-23-3 | TC1273-15ENBTR.pdf | |
| LT3015IQ#PBF | Linear Voltage Regulator IC Negative Adjustable 1 Output -1.22 V ~ -29.5 V 1.5A 5-DDPAK | LT3015IQ#PBF.pdf | |
| TPS61132PWRG4 | Linear And Switching Voltage Regulator IC 2 Output Step-Down/Step-Up (Buck/Boost) (1), Linear (LDO) (1) 500kHz 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) | TPS61132PWRG4.pdf | |
| LTC3618EFE#TRPBF | - Converter, DDR Voltage Regulator IC 2 Output 24-TSSOP | LTC3618EFE#TRPBF.pdf |