| Manufacturer Part Number: | FDD6672A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET N-CH 30V 65A D-PAK |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FDD6672A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FDD6672A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | PowerTrench® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 30V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 65A (Ta) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 8 mOhm @ 14A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 2V @ 250µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 46nC @ 4.5V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 5070pF @ 15V | |
| Power - Max | 1.3W | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 | |
| Supplier Device Package | D-Pak | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FDD6672A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FDD6672A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of FDD6672A is new and unused, you can buy FDD6672A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FDD6672A.
| BY127MGPHE3/54 | DIODE GP 1.25KV 1.75A DO204 | BY127MGPHE3/54.pdf | |
| BZG03C27TR | Zener Diode 27V 1.25W ±7% Surface Mount DO-214AC | BZG03C27TR.pdf | |
| NVMFS5833NT3G | MOSFET N-CH 40V SO8FL | NVMFS5833NT3G.pdf | |
| IPP120N08S404AKSA1 | MOSFET N-CH TO220-3 | IPP120N08S404AKSA1.pdf | |
| 8N4SV75FC-0155CDI8 | VCXO IC 100MHz 6-CLCC | 8N4SV75FC-0155CDI8.pdf | |
| LPC1754FBD80,551 | ARM® Cortex®-M3 LPC17xx Microcontroller IC 32-Bit 100MHz 128KB (128K x 8) FLASH 80-LQFP (12x12) | LPC1754FBD80,551.pdf | |
| STR752FR2H6 | ARM7® STR7 Microcontroller IC 32-Bit 60MHz 256KB (256K x 8) FLASH | STR752FR2H6.pdf | |
| MAX4615CUD+T | 4 Circuit IC Switch 1:1 10 Ohm 14-TSSOP | MAX4615CUD+T.pdf | |
| MAX4533EWP+T | 4 Circuit IC Switch 2:1 175 Ohm 20-SOIC | MAX4533EWP+T.pdf | |
| TLV7211IDCKR | Comparator General Purpose Push-Pull SC-70-6 | TLV7211IDCKR.pdf | |
| 74CB3T3384DBQRG4 | Bus Switch 5 x 1:1 24-SSOP/QSOP | 74CB3T3384DBQRG4.pdf | |
| LC898301AXA-MH | Motor Driver CMOS I²C 8-WLCSP (0.78x1.58) | LC898301AXA-MH.pdf | |
| MAX639CSA+T | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable (Fixed) 1.3V (5V) 1 Output 225mA 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | MAX639CSA+T.pdf | |
| LM22673QTJE-5.0/NOPB | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 5V 1 Output 3A TO-263-7 Thin | LM22673QTJE-5.0/NOPB.pdf | |
| TC1301A-FDAVUA | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 2.8V, 3V, 2.63V (Reset) 300mA, 150mA 8-MSOP | TC1301A-FDAVUA.pdf |