| Manufacturer Part Number: | FDD6680A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET N-CH 30V 14A DPAK |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FDD6680A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FDD6680A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 03/Dec/2009 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | PowerTrench® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 30V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 14A (Ta), 56A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 9.5 mOhm @ 14A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 3V @ 250µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 20nC @ 5V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 1425pF @ 15V | |
| Power - Max | 1.3W | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 | |
| Supplier Device Package | D-Pak | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FDD6680A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FDD6680A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of FDD6680A is new and unused, you can buy FDD6680A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FDD6680A.
| BAS70DW-06-TP | Diode Array 2 Pair Common Anode Schottky 70V 70mA (DC) Surface Mount 6-TSSOP, SC-88, SOT-363 | BAS70DW-06-TP.pdf | |
| RJS6004WDPK-00#T0 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 600V 10A (DC) Through Hole TO-220-3 Full Pack | RJS6004WDPK-00#T0.pdf | |
| MPG06JHE3_A/54 | DIODE GEN PURP 600V 1A MPG06 | MPG06JHE3_A/54.pdf | |
| R6001830XXYA | Diode Standard 1800V (1.8kV) 300A Chassis, Stud Mount DO-205AB, DO-9 | R6001830XXYA.pdf | |
| TZQ5221B-GS08 | Zener Diode 2.4V 500mW ±5% Surface Mount SOD-80 QuadroMELF | TZQ5221B-GS08.pdf | |
| JAN1N4979US | Zener Diode 75V 5W ±5% Surface Mount D-5B | JAN1N4979US.pdf | |
| T700163004BY | SCR 1600V 470A Standard Recovery Chassis, Stud Mount TO-209 Variation | T700163004BY.pdf | |
| FDS4501H | MOSFET N/P-CH 30V/20V 8SOIC | FDS4501H.pdf | |
| IDT23S05E-1HDCI8 | IC CLK BUFFER PLL HI DRV 8-SOIC | IDT23S05E-1HDCI8.pdf | |
| LTC2328IMS-18#PBF | 18 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 16-MSOP | LTC2328IMS-18#PBF.pdf | |
| PIC18F4420-E/P | PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 25MHz 16KB (8K x 16) FLASH 40-PDIP | PIC18F4420-E/P.pdf | |
| M86261G12 | IC C2K 650MHZ 8CH VOIP 625BGA | M86261G12.pdf | |
| ADA4177-2ARMZ | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-MSOP | ADA4177-2ARMZ.pdf | |
| S25FL512SDPMFIG10 | IC FLASH 512MBIT CMOS SPI 16SOIC | S25FL512SDPMFIG10.pdf | |
| CY7C1412KV18-333BZXI | IC SRAM 36MBIT 333MHZ 165FBGA | CY7C1412KV18-333BZXI.pdf |