| Manufacturer Part Number: | FDD6690A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET N-CH 30V 12A DPAK |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FDD6690A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FDD6690A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | High Voltage Switches for Power Processing | |
| PCN Design/Specification | Description Chg 01/Apr/2016 | |
| Online Catalog | N-Channel Logic Level Gate FETs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | PowerTrench® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 30V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 12A (Ta), 46A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 12 mOhm @ 12A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 3V @ 250µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 18nC @ 5V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 1230pF @ 15V | |
| Power - Max | 1.5W | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 | |
| Supplier Device Package | D-Pak | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FDD6690A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FDD6690A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of FDD6690A is new and unused, you can buy FDD6690A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FDD6690A.
| CBR10F-J060 | RECT BRIDGE | CBR10F-J060.pdf | |
| JAN1N6630U | Diode Standard 900V 1.4A Surface Mount D-5B | JAN1N6630U.pdf | |
| 1N5262B-TR | Zener Diode 51V 500mW ±5% Through Hole DO-35 | 1N5262B-TR.pdf | |
| TFZGTR27B | Zener Diode 27V 500mW Surface Mount TUMD2 | TFZGTR27B.pdf | |
| MAC4DHMT4G | TRIAC SENS GATE 600V 4A DPAK | MAC4DHMT4G.pdf | |
| EMX18T2R | TRANS 2NPN 12V 0.5A 6EMT | EMX18T2R.pdf | |
| PSMN041-80YLX | MOSFET N-CH 80V 25A LFPAK | PSMN041-80YLX.pdf | |
| AOTS40B65H1 | IGBT 650V 80A 300W Through Hole TO-220 | AOTS40B65H1.pdf | |
| 8N3SV76FC-0014CDI | VCXO IC 625MHz 6-CLCC | 8N3SV76FC-0014CDI.pdf | |
| 8N3Q001KG-1028CDI8 | Clock Oscillator IC 156.25MHz 10-CLCC | 8N3Q001KG-1028CDI8.pdf | |
| XC4VFX60-11FF672I | IC FPGA 352 I/O 672FCBGA | XC4VFX60-11FF672I.pdf | |
| ATTINY25-20SH | AVR AVR® ATtiny Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 2KB (1K x 16) FLASH 8-SOIC | ATTINY25-20SH.pdf | |
| MC68HC908LB8VPE | HC08 HC08 Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 8KB (8K x 8) FLASH 20-DIP | MC68HC908LB8VPE.pdf | |
| LMH0002SQ | IC CABLE DVR SERIAL DGTL 16WQFN | LMH0002SQ.pdf | |
| SN74AHCT240PWR | Buffer, Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-TSSOP | SN74AHCT240PWR.pdf |