| Manufacturer Part Number: | FDD6760A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET NCH 25V 27A DPAK |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FDD6760A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FDD6760A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Design/Specification | Description Chg 01/Apr/2016 | |
| PCN Packaging | Tape and Box/Reel Barcode Update 07/Aug/2014 | |
| Online Catalog | N-Channel Logic Level Gate FETs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | PowerTrench® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 25V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 27A (Ta), 50A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 3.2 mOhm @ 27A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 3V @ 250µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 62nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 3170pF @ 13V | |
| Power - Max | 3.7W | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 | |
| Supplier Device Package | D-Pak | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FDD6760A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FDD6760A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of FDD6760A is new and unused, you can buy FDD6760A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FDD6760A.
| MA3ZD1200L | Diode Schottky 20V 700mA Surface Mount SMini3-F1 | MA3ZD1200L.pdf | |
| X9460KV14IZ-2.7 | Digital Potentiometer 33k Ohm 2 Circuit 32 Taps I²C Interface 14-TSSOP | X9460KV14IZ-2.7.pdf | |
| XC6SLX25T-N3FG484I | IC FPGA 250 I/O 484FBGA | XC6SLX25T-N3FG484I.pdf | |
| ZGP323LAP4004G | Z8 Z8® GP™ Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 4KB (4K x 8) OTP | ZGP323LAP4004G.pdf | |
| 74HC594D,118 | IC 8BIT SHIFT REGISTER 16SOIC | 74HC594D,118.pdf | |
| AS7C256A-10JCNTR | IC SRAM 256K 32X8 28-SOJ | AS7C256A-10JCNTR.pdf | |
| S-1313A34-A4T1U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.4V 200mA HSNT-4-A | S-1313A34-A4T1U3.pdf |