| Manufacturer Part Number: | FDD6776A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET N-CH 25V 17.7A DPAK |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FDD6776A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FDD6776A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | PowerTrench® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 25V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 17.7A (Ta), 30A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 7.5 mOhm @ 17.7A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 3V @ 250µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 29nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 1490pF @ 13V | |
| Power - Max | 3.7W | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 | |
| Supplier Device Package | D-Pak | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FDD6776A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FDD6776A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of FDD6776A is new and unused, you can buy FDD6776A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FDD6776A.
| BU1008A5S-E3/45 | RECTIFIER BRIDGE 800V 10A BU-5S | BU1008A5S-E3/45.pdf | |
| GSXF060A120S1-D3 | Diode Array 2 Independent Standard 1200V (1.2kV) 60A Chassis Mount SOT-227-4, miniBLOC | GSXF060A120S1-D3.pdf | |
| HBAT-540B-BLKG | RF Diode Schottky - Single 30V 430mA 825mW SOT-323 | HBAT-540B-BLKG.pdf | |
| VCO132-18IO7 | SCR Module 1800V 200A Single Chassis Mount ECO-PAC2 | VCO132-18IO7.pdf | |
| MRF9135LR3 | RF Mosfet LDMOS 26V 1.1A 880MHz 17.8dB 25W NI-780 | MRF9135LR3.pdf | |
| 8N3SV76FC-0082CDI | VCXO IC 622.08MHz 6-CLCC | 8N3SV76FC-0082CDI.pdf | |
| MCP3421A3T-E/CH | 18 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Sigma-Delta SOT-23-6 | MCP3421A3T-E/CH.pdf | |
| 5SGXEA5K3F35C2N | IC FPGA 432 I/O 1152FBGA | 5SGXEA5K3F35C2N.pdf | |
| PIC16C54A-10/P | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 768B (512 x 12) OTP 18-PDIP | PIC16C54A-10/P.pdf | |
| DSPIC33EP512MC504-I/MV | dsPIC dsPIC™ 33EP Microcontroller IC 16-Bit 70 MIPs 512KB (170K x 24) FLASH 48-UQFN (6x6) | DSPIC33EP512MC504-I/MV.pdf | |
| MC33262CDR2 | PFC IC Critical Conduction (CRM) 8-SOIC | MC33262CDR2.pdf | |
| XC6122F534MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6122F534MR-G.pdf | |
| XC6124A246ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6124A246ER-G.pdf | |
| MAX16056ATA33+T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel 8-TDFN-EP (3x3) | MAX16056ATA33+T.pdf | |
| CAT6219VP5330GT4 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 500mA 6-TDFN (2x2) | CAT6219VP5330GT4.pdf |