| Manufacturer Part Number: | FDD6778A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET N-CH 25V 12A DPAK |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FDD6778A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FDD6778A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | PowerTrench® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 25V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 12A (Ta), 10A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 14 mOhm @ 10A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 3V @ 250µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 17nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 870pF @ 13V | |
| Power - Max | 3.7W | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 | |
| Supplier Device Package | D-Pak | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FDD6778A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FDD6778A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of FDD6778A is new and unused, you can buy FDD6778A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FDD6778A.
| MBR30100WT | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 100V Through Hole TO-247-3 | MBR30100WT.pdf | |
| JANTXV1N5415 | Diode Standard 50V 3A Through Hole | JANTXV1N5415.pdf | |
| KSA709CGTA | TRANS PNP 150V 0.7A TO-92 | KSA709CGTA.pdf | |
| IPB06N03LB | MOSFET N-CH 30V 50A D2PAK | IPB06N03LB.pdf | |
| MB95F653EPF-G-SNE2 | F²MC-8FX F²MC-8FX MB95650L Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 12KB (12K x 8) FLASH 24-SOP | MB95F653EPF-G-SNE2.pdf | |
| LM3S8530-IQC50-A2T | ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 8000 Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 96KB (96K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | LM3S8530-IQC50-A2T.pdf | |
| ISL4486IUZ-T | 1/1 Transceiver Full RS422, RS485 8-MSOP | ISL4486IUZ-T.pdf | |
| TLC2252AID | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | TLC2252AID.pdf | |
| IS42S86400D-6TL | IC SDRAM 512M 166MHZ 54TSOP | IS42S86400D-6TL.pdf | |
| BD4932FVE-TR | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel 5-VSOF | BD4932FVE-TR.pdf | |
| VRE305BS | Series Voltage Reference IC ±0.02% 10mA 8-SMD, Flat Lead | VRE305BS.pdf |