| Manufacturer Part Number: | FDD6780A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET N-CH 25V 16.4A DPAK |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FDD6780A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FDD6780A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Design/Specification | Description Chg 01/Apr/2016 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | PowerTrench® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 25V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 16.4A (Ta), 30A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 8.6 mOhm @ 16.4A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 3V @ 250µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 24nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 1235pF @ 13V | |
| Power - Max | 3.7W | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 | |
| Supplier Device Package | D-Pak | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FDD6780A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FDD6780A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of FDD6780A is new and unused, you can buy FDD6780A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FDD6780A.
| MURD620CTTRL | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 200V 3A Surface Mount TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 | MURD620CTTRL.pdf | |
| MMSZ5243C-HE3-18 | Zener Diode 13V 500mW ±2% Surface Mount SOD-123 | MMSZ5243C-HE3-18.pdf | |
| 8N4Q001KG-1113CDI | Clock Oscillator IC 156.25MHz, 175MHz, 200MHz, 312.5MHz 10-CLCC | 8N4Q001KG-1113CDI.pdf | |
| MB96F346RWBPQCR-GE2 | F²MC-16FX F²MC-16FX MB96340 Microcontroller IC 16-Bit 56MHz 288KB (288K x 8) FLASH 100-PQFP (14x20) | MB96F346RWBPQCR-GE2.pdf | |
| SPC5747CK1MMJ6 | e200z2, e200z4 MPC57xx Microcontroller IC 32-Bit Dual-Core 80MHz/160MHz 4MB (4M x 8) FLASH 256-MAPPBGA (17x17) | SPC5747CK1MMJ6.pdf | |
| CY8C20336H-24LQXIT | MCU PSOC 8K FLASH 24MHZ 24QFN | CY8C20336H-24LQXIT.pdf | |
| P2040NXE1FLB | PowerPC e500mc Microprocessor IC QorIQ P2 4 Core, 32-Bit 667MHz 780-FCPBGA (23x23) | P2040NXE1FLB.pdf | |
| ICL3225ECAZ-T | 2/2 Transceiver Full RS232 20-SSOP | ICL3225ECAZ-T.pdf | |
| PX1012A-EL1/G,557 | PCI Express MAX to PCI Express PHY Interface 81-LFBGA (9x9) | PX1012A-EL1/G,557.pdf | |
| SI3211-BT | Telecom IC Subscriber Line Interface Concept (SLIC), CODEC 38-TSSOP | SI3211-BT.pdf | |
| NC7S32L6X | OR Gate IC 1 Channel 6-MicroPak | NC7S32L6X.pdf | |
| IS64WV102416BLL-10MLA3-TR | IC SRAM 16MB 10NS 48BGA | IS64WV102416BLL-10MLA3-TR.pdf | |
| DS2433S+ | IC EEPROM 4KBIT 8SO | DS2433S+.pdf | |
| BQ2004ESNTR | IC CONTROLLER FASTCHRGE 16SOIC | BQ2004ESNTR.pdf | |
| TPS2023DG4 | IC 2.2A PWR DIST SWITCH 8-SOIC | TPS2023DG4.pdf |