| Manufacturer Part Number: | FDD6796A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET NCH 25V 20A DPAK |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FDD6796A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FDD6796A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Design/Specification | Description Chg 01/Apr/2016 | |
| PCN Packaging | Tape and Box/Reel Barcode Update 07/Aug/2014 | |
| Online Catalog | N-Channel Logic Level Gate FETs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | PowerTrench® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 25V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 20A (Ta), 40A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 5.7 mOhm @ 20A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 3V @ 250µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 34nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 1780pF @ 13V | |
| Power - Max | 3.7W | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 | |
| Supplier Device Package | D-Pak | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FDD6796A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FDD6796A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of FDD6796A is new and unused, you can buy FDD6796A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FDD6796A.
| US1BHE3/61T | Diode Standard 100V 1A Surface Mount DO-214AC (SMA) | US1BHE3/61T.pdf | |
| CY2309CZXI-1 | IC CLK ZDB 9OUT 133MHZ 16TSSOP | CY2309CZXI-1.pdf | |
| MK30DN512VLQ10 | ARM® Cortex®-M4 Kinetis K30 Microcontroller IC 32-Bit 100MHz 512KB (512K x 8) FLASH 144-LQFP (20x20) | MK30DN512VLQ10.pdf | |
| MCIMX31DVKN5DR2 | ARM1136JF-S Microprocessor IC i.MX31 1 Core, 32-Bit 532MHz | MCIMX31DVKN5DR2.pdf | |
| TLK10081CTR | 2/2 Transceiver 144-FCBGA (13x13) | TLK10081CTR.pdf | |
| 7202LA30LB | IC MEM FIFO 1024X9 ASYNC 32LCC | 7202LA30LB.pdf | |
| 74AHC1G04GM,115 | Inverter IC 1 Channel 6-XSON, SOT886 (1.45x1) | 74AHC1G04GM,115.pdf | |
| CD74AC10ME4 | NAND Gate IC 3 Channel 14-SOIC | CD74AC10ME4.pdf | |
| SN74ALS153DR | Multiplexer 2 x 4:1 16-SOIC | SN74ALS153DR.pdf | |
| MT48LC8M16A2P-7E IT:G TR | IC SDRAM 128MBIT 133MHZ 54TSOP | MT48LC8M16A2P-7E IT:G TR.pdf | |
| SST25VF032B-66-4I-S2AF-T | IC FLASH 32MBIT 66MHZ 8SOIC | SST25VF032B-66-4I-S2AF-T.pdf | |
| MAX6779LTB+T | Battery Battery Monitor IC Multi-Chemistry 6-uDFN (1.5x1.0) | MAX6779LTB+T.pdf | |
| ZXCT1010E5TA | Current Monitor Regulator High-Side 10mA SOT-23-5 | ZXCT1010E5TA.pdf | |
| S-80845CNUA-B86T2U | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-89-3 | S-80845CNUA-B86T2U.pdf | |
| XC6122A335ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6122A335ER-G.pdf |