| Manufacturer Part Number: | FDH600_T50A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 50V 200mA Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FDH600_T50A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FDH600_T50A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 50V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 200mA | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1V @ 200mA | |
| Speed | Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 4ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100nA @ 50V | |
| Capacitance @ Vr, F | 2.5pF @ 0V, 1MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Operating Temperature - Junction | 175°C (Max) | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FDH600_T50A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FDH600_T50A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of FDH600_T50A is new and unused, you can buy FDH600_T50A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FDH600_T50A.
| BAT54A-E3-18 | Diode Array 1 Pair Common Anode Schottky 30V 200mA (DC) Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | BAT54A-E3-18.pdf | |
| SMBJ5944AE3/TR13 | Zener Diode 62V 2W ±10% Surface Mount SMBJ (DO-214AA) | SMBJ5944AE3/TR13.pdf | |
| JANTX1N5530C-1 | Zener Diode 10V 500mW ±2% Through Hole DO-35 (DO-204AH) | JANTX1N5530C-1.pdf | |
| IRF7755TRPBF | MOSFET 2P-CH 20V 3.9A 8TSSOP | IRF7755TRPBF.pdf | |
| NTMSD3P102R2SG | MOSFET P-CH 20V 2.34A 8-SOIC | NTMSD3P102R2SG.pdf | |
| DAC5688IRGCRG4 | 16 Bit Digital to Analog Converter 2 64-VQFN (9x9) | DAC5688IRGCRG4.pdf | |
| PIC18F4410-I/PT | PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 16KB (8K x 16) FLASH 44-TQFP (10x10) | PIC18F4410-I/PT.pdf | |
| EL5103IWZ-T7 | Voltage Feedback Amplifier 1 Circuit SOT-23-5 | EL5103IWZ-T7.pdf | |
| LTC6993HDCB-2#TRPBF | Monostable Multivibrator 11ns 6-DFN (2x3) | LTC6993HDCB-2#TRPBF.pdf | |
| MT42L128M32D1TK-25 IT:A | LPDDR2 128MX32 PLASTIC GREEN PBF | MT42L128M32D1TK-25 IT:A.pdf | |
| X4045M8-2.7A | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 8-MSOP | X4045M8-2.7A.pdf | |
| LM4040D50ILP | Shunt Voltage Reference IC ±1% 15mA TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) | LM4040D50ILP.pdf | |
| LM3311SQ/NOPB | Boost Switching Regulator IC Positive Adjustable 1.263V 1 Output 2A (Switch) 24-WFQFN Exposed Pad | LM3311SQ/NOPB.pdf |