| Manufacturer Part Number: | FDI045N10A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET N-CH 100V 120A I2PAK-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FDI045N10A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FDI045N10A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | PowerTrench® | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 100V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 120A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 4.5 mOhm @ 100A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 250µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 74nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 5270pF @ 50V | |
| Power - Max | 263W | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA | |
| Supplier Device Package | TO-262-3 | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FDI045N10A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FDI045N10A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of FDI045N10A is new and unused, you can buy FDI045N10A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FDI045N10A.
| PB3508-E3/45 | RECTIFIER BRIDGE 800V 35A PB | PB3508-E3/45.pdf | |
| SB340/4 | DIODE SCHOTTKY 40V 3A DO201AD | SB340/4.pdf | |
| MMBZ5259B-HE3-18 | Zener Diode 39V 225mW ±5% Surface Mount SOT-23-3 | MMBZ5259B-HE3-18.pdf | |
| 1N4777 | Zener Diode 8.5V 500mW ±5% Through Hole DO-35 | 1N4777.pdf | |
| STI24N60M2 | MOSFET N-CH 600V 18A I2PAK | STI24N60M2.pdf | |
| IRFS7530TRL7PP | MOSFET N CH 60V 240A D2PAK | IRFS7530TRL7PP.pdf | |
| RJK03M3DPA-00#J5A | MOSFET N-CH 30V 40A WPAK | RJK03M3DPA-00#J5A.pdf | |
| TLV1549CP | 10 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 8-PDIP | TLV1549CP.pdf | |
| AD5111BCPZ10-RL7 | Digital Potentiometer 10k Ohm 1 Circuit 128 Taps Up/Down (U/D, CS) Interface 8-LFCSP-UD (2x2) | AD5111BCPZ10-RL7.pdf | |
| XA2S200E-6FT256Q | IC FPGA 182 I/O 256FTBGA | XA2S200E-6FT256Q.pdf | |
| DG417DY+ | 1 Circuit IC Switch 1:1 35 Ohm 8-SOIC | DG417DY+.pdf | |
| MAX4528CSA+T | 2 Circuit IC Switch 2:1 110 Ohm 8-SOIC | MAX4528CSA+T.pdf | |
| TJA1020T/N1,118 | 1/1 Transceiver LIN 8-SO | TJA1020T/N1,118.pdf | |
| SN74LVC04ADGVRG4 | Inverter IC 6 Channel 14-TVSOP | SN74LVC04ADGVRG4.pdf | |
| SN74HC11DBR | AND Gate IC 3 Channel 14-SSOP | SN74HC11DBR.pdf |