| Manufacturer Part Number: | FDMF6820A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | PMIC - Full, Half-Bridge Drivers |
| Available Quantity: | 21010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MODULE DRMOS 60A 40-PQFN |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FDMF6820A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FDMF6820A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Assembly/Origin | Wafer 6/8 Inch Addition 16/Jun/2014 FDMF/ZSPM 20/Jul/2016 | |
| Online Catalog | Full, Half-Bridge Drivers | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Full, Half-Bridge Drivers | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | XS™ DrMOS | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Output Configuration | Half Bridge | |
| Applications | Synchronous Buck Converters | |
| Interface | PWM | |
| Load Type | Inductive | |
| Technology | DrMOS | |
| Rds On (Typ) | 1 Ohm LS, 1 Ohm HS | |
| Current - Output / Channel | 60A | |
| Current - Peak Output | - | |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 5.5 V | |
| Voltage - Load | 3 V ~ 16 V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) | |
| Features | Bootstrap Circuit, Status Flag | |
| Fault Protection | Over Temperature, Shoot-Through, UVLO | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 40-PowerTFQFN | |
| Supplier Device Package | 40-PQFN (6x6) | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FDMF6820A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FDMF6820A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of FDMF6820A is new and unused, you can buy FDMF6820A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FDMF6820A.
| MMBZ5249BLT1G | Zener Diode 19V 225mW ±5% Surface Mount SOT-23-3 (TO-236) | MMBZ5249BLT1G.pdf | |
| STH145N8F7-2AG | MOSFET N-CH 80V 90A | STH145N8F7-2AG.pdf | |
| IPB05CN10N G | MOSFET N-CH 100V 100A TO263-3 | IPB05CN10N G.pdf | |
| APTGT200H60G | IGBT Module Trench Field Stop Full Bridge Inverter 600V 290A 625W Chassis Mount SP6 | APTGT200H60G.pdf | |
| AGLE3000V5-FGG896I | IC FPGA 620 I/O 896FBGA | AGLE3000V5-FGG896I.pdf | |
| SN74HC132NE4 | NAND Gate IC 4 Channel Schmitt Trigger 14-PDIP | SN74HC132NE4.pdf | |
| 74LV595DB,118 | IC 8BIT SHIFT REGISTER 16SSOP | 74LV595DB,118.pdf | |
| MCP14700-E/SN | IC MOSFET DRIVER HIGH/LOW 8SOIC | MCP14700-E/SN.pdf | |
| T2117-TASY | IC SWITCH 0-VOLT ADJ RAMP 8-SOIC | T2117-TASY.pdf |