| Manufacturer Part Number: | FDMF6821A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | PMIC - Full, Half-Bridge Drivers |
| Available Quantity: | 12010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MODULE DRMOS 60A 40-PQFN |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FDMF6821A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FDMF6821A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Assembly/Origin | Wafer 6/8 Inch Addition 16/Jun/2014 FDMF/ZSPM 20/Jul/2016 | |
| Online Catalog | Full, Half-Bridge Drivers | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Full, Half-Bridge Drivers | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | XS™ DrMOS | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Output Configuration | Half Bridge | |
| Applications | Synchronous Buck Converters | |
| Interface | PWM | |
| Load Type | Inductive | |
| Technology | DrMOS | |
| Rds On (Typ) | 1 Ohm LS, 1 Ohm HS | |
| Current - Output / Channel | 60A | |
| Current - Peak Output | - | |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 5.5 V | |
| Voltage - Load | 3 V ~ 16 V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) | |
| Features | Bootstrap Circuit, Status Flag | |
| Fault Protection | Over Temperature, Shoot-Through, UVLO | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 40-PowerTFQFN | |
| Supplier Device Package | 40-PQFN (6x6) | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FDMF6821A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FDMF6821A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of FDMF6821A is new and unused, you can buy FDMF6821A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FDMF6821A.
| 1N4371A_T50R | Zener Diode 2.7V 500mW ±5% Through Hole DO-35 | 1N4371A_T50R.pdf | |
| 8N4DV85AC-0046CDI | VCXO IC 200MHz, 50MHz 6-CLCC | 8N4DV85AC-0046CDI.pdf | |
| MAX5352ACUA | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 8-uMAX | MAX5352ACUA.pdf | |
| SN65HVD232QDRG4 | 1/1 Transceiver Half CAN 8-SOIC | SN65HVD232QDRG4.pdf | |
| LMH0034MAX | SMPTE 292M / 259 M Interface 16-SOIC | LMH0034MAX.pdf | |
| LM239N | Comparator Differential CMOS, MOS, Open-Collector, TTL 14-PDIP | LM239N.pdf | |
| HMC674LC3CTR-R5 | Comparator General Purpose PECL 16-SMT (3x3) | HMC674LC3CTR-R5.pdf | |
| SY10E136JC | IC COUNTER UP/DOWN 6-BIT 28-PLCC | SY10E136JC.pdf | |
| MC74LCX258MG | Multiplexer 4 x 2:1 16-SOEIAJ | MC74LCX258MG.pdf | |
| IS46LR32160B-6BLA1-TR | IC DDR 512M 90BGA | IS46LR32160B-6BLA1-TR.pdf | |
| LTC3559EUD#PBF | IC USB CHARGER 16-QFN | LTC3559EUD#PBF.pdf | |
| TLE7237GSFUMA1 | IC DRIVER SPI 8CH HS/LS 24-SSOP | TLE7237GSFUMA1.pdf | |
| AS1360-18-T | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.8V 110mA SOT-23-3 | AS1360-18-T.pdf | |
| TPS73734DCQR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.4V 1A SOT-223-6 | TPS73734DCQR.pdf | |
| IDT72P51749L5BB8 | Multi-Queue Flow-Control IC 256-BGA (17x17) | IDT72P51749L5BB8.pdf |