| Manufacturer Part Number: | FDMS7692A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET N-CH 30V 13.5A POWER56 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FDMS7692A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FDMS7692A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Cloud Systems Computing | |
| PCN Assembly/Origin | Wafer 6/8 Inch Addition 16/Jun/2014 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | PowerTrench® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 30V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 13.5A (Ta), 28A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 8 mOhm @ 13A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 3V @ 250µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 22nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 1350pF @ 15V | |
| Power - Max | 2.5W | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 8-PowerTDFN | |
| Supplier Device Package | 8-PQFN (5x6), Power56 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FDMS7692A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FDMS7692A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of FDMS7692A is new and unused, you can buy FDMS7692A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FDMS7692A.
| BA782-E3-18 | RF Diode PIN - Single 35V 100mA SOD-123 | BA782-E3-18.pdf | |
| BZX84C36W-7 | Zener Diode 36V 200mW ±6% Surface Mount SOT-323 | BZX84C36W-7.pdf | |
| JAN1N4479 | Zener Diode 39V 1.5W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41) | JAN1N4479.pdf | |
| MMBZ5234C-E3-08 | Zener Diode 6.2V 225mW ±2% Surface Mount SOT-23-3 | MMBZ5234C-E3-08.pdf | |
| MMSZ4690-G3-18 | Zener Diode 5.6V 500mW ±5% Surface Mount SOD-123 | MMSZ4690-G3-18.pdf | |
| BZG05C5V1-HE3-TR | Zener Diode 5.1V 1.25W ±5% Surface Mount DO-214AC | BZG05C5V1-HE3-TR.pdf | |
| L6008D6RP | TRIAC SENS GATE 600V 8A TO252 | L6008D6RP.pdf | |
| DMT6016LPS-13 | MOSFET N-CH 60V 10.6A POWERDI | DMT6016LPS-13.pdf | |
| 8N4Q001EG-0027CDI | Clock Oscillator IC 400MHz 10-CLCC | 8N4Q001EG-0027CDI.pdf | |
| MAX1227BEEE+ | 12 Bit Analog to Digital Converter 4, 8 Input 1 SAR 16-QSOP | MAX1227BEEE+.pdf | |
| MCP4922-E/P | 12 Bit Digital to Analog Converter 2 14-PDIP | MCP4922-E/P.pdf | |
| TLV5628IDW | 8 Bit Digital to Analog Converter 8 16-SOIC | TLV5628IDW.pdf | |
| EP4CE10E22C7N | IC FPGA 91 I/O 144EQFP | EP4CE10E22C7N.pdf | |
| PIC16C558-04E/P | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 3.5KB (2K x 14) OTP 18-PDIP | PIC16C558-04E/P.pdf | |
| INA118UBG4 | Instrumentation Amplifier 1 Circuit 8-SOIC | INA118UBG4.pdf |