| Manufacturer Part Number: | FDP036N10A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 9549 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET N-CH 100V TO-220AB-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FDP036N10A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FDP036N10A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Design/Specification | FDP036N10A Epoxy 29/May/2013 | |
| PCN Assembly/Origin | Wafer 6/8 Inch Addition 16/Jun/2014 | |
| PCN Packaging | Tape and Box/Reel Barcode Update 07/Aug/2014 | |
| Online Catalog | N-Channel Logic Level Gate FETs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | PowerTrench® | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 100V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 120A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 3.6 mOhm @ 75A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 250µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 116nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 7295pF @ 25V | |
| Power - Max | 333W | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220-3 | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FDP036N10A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FDP036N10A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of FDP036N10A is new and unused, you can buy FDP036N10A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FDP036N10A.
| 2SC2412KT246S | TRANS NPN 50V 0.15A 3P | 2SC2412KT246S.pdf | |
| BC546BZL1 | TRANS NPN 65V 0.1A TO-92 | BC546BZL1.pdf | |
| IPA50R950CEXKSA2 | MOSFET N-CH 500V 3.7A TO-220FP | IPA50R950CEXKSA2.pdf | |
| AON6542 | MOSFET N-CH 30V 23A DFN5X6 | AON6542.pdf | |
| XC7VX690T-1FFG1158I | IC FPGA 350 I/O 1158FCBGA | XC7VX690T-1FFG1158I.pdf | |
| PIC18F23K22-I/ML | PIC PIC® XLP™ 18K Microcontroller IC 8-Bit 64MHz 8KB (4K x 16) FLASH 28-QFN (6x6) | PIC18F23K22-I/ML.pdf | |
| Z8F0230SH020EG | eZ8 Encore!® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 2KB (2K x 8) FLASH | Z8F0230SH020EG.pdf | |
| R5F5630ACDFB#V0 | RX RX600 Microcontroller IC 32-Bit 100MHz 768KB (768K x 8) FLASH 144-LFQFP (20x20) | R5F5630ACDFB#V0.pdf | |
| MCZ33903BS3EK | System Basis Chip Interface 32-SOICW Exposed Pad | MCZ33903BS3EK.pdf | |
| NLVVHC1G14DFT1G | Inverter IC 1 Channel Schmitt Trigger SC-88A (SC-70-5 / SOT-353) | NLVVHC1G14DFT1G.pdf | |
| 74VCX132MTC | NAND Gate IC 4 Channel Schmitt Trigger 14-TSSOP | 74VCX132MTC.pdf | |
| S29GL064N90TFI063 | IC FLASH MEM 64MBIT 48TSOP | S29GL064N90TFI063.pdf | |
| IS42S16100C1-7BLI-TR | IC SDRAM 16MBIT 143MHZ 60TFBGA | IS42S16100C1-7BLI-TR.pdf | |
| S-80851CNUA-B9CT2U | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-89-3 | S-80851CNUA-B9CT2U.pdf | |
| ADM809-5SAKSZ-RL7 | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SC-70-3 | ADM809-5SAKSZ-RL7.pdf |