| Manufacturer Part Number: | FDP045N10A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET N-CH 100V 120A TO-220-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FDP045N10A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FDP045N10A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | PowerTrench® | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 100V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 120A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 4.5 mOhm @ 100A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 250µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 74nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 5270pF @ 50V | |
| Power - Max | 263W | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220-3 | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FDP045N10A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FDP045N10A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of FDP045N10A is new and unused, you can buy FDP045N10A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FDP045N10A.
| U8CT-E3/4W | Diode Standard 150V 8A Surface Mount TO-263AB | U8CT-E3/4W.pdf | |
| 1N5227C-TR | Zener Diode 3.6V 500mW ±2% Through Hole DO-35 | 1N5227C-TR.pdf | |
| BZT52B24-E3-08 | Zener Diode 24V 410mW ±2% Surface Mount SOD-123 | BZT52B24-E3-08.pdf | |
| 1N976B_T50R | Zener Diode 43V 500mW ±5% Through Hole DO-35 | 1N976B_T50R.pdf | |
| Q4015N5TP | TRIAC 400V 15A TO263 | Q4015N5TP.pdf | |
| BD648-S | TRANS PNP DARL 80V 8A TO220 | BD648-S.pdf | |
| IRL1404ZSTRL | MOSFET N-CH 40V 75A D2PAK | IRL1404ZSTRL.pdf | |
| 8N3DV85KC-0018CDI | VCXO IC 212.5MHz, 250MHz 6-CLCC | 8N3DV85KC-0018CDI.pdf | |
| AD7247AANZ | 12 Bit Digital to Analog Converter 2 24-PDIP | AD7247AANZ.pdf | |
| R5F61668RN50FPV | H8SX H8® H8SX/1600 Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 1MB (1M x 8) FLASH 144-LFQFP (20x20) | R5F61668RN50FPV.pdf | |
| PIC24FJ256GA406-I/MR | PIC PIC® XLP™ 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 256KB (85.5K x 24) FLASH 64-QFN Exposed Pad (9x9) | PIC24FJ256GA406-I/MR.pdf | |
| SCH3222-SX | IC CTLR IO LPC MULT PORT 84WFBGA | SCH3222-SX.pdf | |
| ADM232AARW-REEL | 2/2 Transceiver Full RS232 16-SOIC | ADM232AARW-REEL.pdf | |
| CD74HCT109M96 | IC JK TYPE POS TRG DUAL 16SOIC | CD74HCT109M96.pdf | |
| PI5C3303TEX | Multiplexer/Demultiplexer 1 x 2:1 SOT-23-6 | PI5C3303TEX.pdf |