| Manufacturer Part Number: | FDP083N15A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET N-CH 150V TO-220-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FDP083N15A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FDP083N15A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | PowerTrench® | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 150V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 83A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 8.3 mOhm @ 75A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 250µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 84nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 6040pF @ 25V | |
| Power - Max | 294W | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220-3 | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FDP083N15A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FDP083N15A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of FDP083N15A is new and unused, you can buy FDP083N15A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FDP083N15A.
| KBU3510-G | RECT BRIDGE CELL 1000V 35A KBU | KBU3510-G.pdf | |
| 1N971B_T50R | Zener Diode 27V 500mW ±5% Through Hole DO-35 | 1N971B_T50R.pdf | |
| BT168GW,115 | SCR 600V 1A Sensitive Gate Surface Mount SC-73 | BT168GW,115.pdf | |
| 8N3QV01EG-1086CDI8 | VCXO IC 350MHz 10-CLCC | 8N3QV01EG-1086CDI8.pdf | |
| 8N3QV01LG-1120CDI | VCXO IC 166.6667MHz 10-CLCC | 8N3QV01LG-1120CDI.pdf | |
| PIC24FV16KM104T-I/ML | PIC PIC® XLP™ 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 16KB (5.5K x 24) FLASH 44-QFN (8x8) | PIC24FV16KM104T-I/ML.pdf | |
| MB90922NCSPMC-GS-131E1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90920 Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 256KB (256K x 8) Mask ROM 120-LQFP (16x16) | MB90922NCSPMC-GS-131E1.pdf | |
| TLV320AIC1103ZQER | PCM Interface 15 b PCM Audio Interface 80-BGA MICROSTAR JUNIOR (5x5) | TLV320AIC1103ZQER.pdf | |
| SY100EPT22VZC | Mixed Signal Translator Unidirectional 1 Circuit 2 Channel 8-SOIC | SY100EPT22VZC.pdf | |
| LT1513-2CT7#PBF | IC CUR-MODE SW-REG SEPIC TO220-7 | LT1513-2CT7#PBF.pdf | |
| LM5068MM-4 | Hot Swap Controller 1 Channel -48V 8-VSSOP | LM5068MM-4.pdf | |
| LP3907SQ-PJXIX/NOPB | Linear And Switching Voltage Regulator IC 4 Output Step-Down (Buck) Synchronous (2), Linear (LDO) (2) 2.1MHz 24-WFQFN Exposed Pad | LP3907SQ-PJXIX/NOPB.pdf |