| Manufacturer Part Number: | FLZ5V6A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 5.4V 500mW ±3% Surface Mount SOD-80 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FLZ5V6A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FLZ5V6A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 5.4V | |
| Tolerance | ±3% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 10.5 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 750nA @ 2.5V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80 | |
| Supplier Device Package | SOD-80 | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FLZ5V6A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FLZ5V6A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of FLZ5V6A is new and unused, you can buy FLZ5V6A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FLZ5V6A.
| BAS21TM-7 | Diode Array 3 Independent Standard 250V 250mA Surface Mount SOT-23-6 | BAS21TM-7.pdf | |
| IXFT23N60Q | MOSFET N-CH 600V 23A TO-268(D3) | IXFT23N60Q.pdf | |
| 74FCT3807PYG | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 100MHz 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width) | 74FCT3807PYG.pdf | |
| ICM7555ISA | 555 Type, Timer/Oscillator (Single) IC 500kHz 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | ICM7555ISA.pdf | |
| LPC11E14FBD48/401, | ARM® Cortex®-M0 LPC11Exx Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 32KB (32K x 8) FLASH 48-LQFP (7x7) | LPC11E14FBD48/401,.pdf | |
| M0519LD3AE | ARM® Cortex®-M0 NuMicro M0519 Microcontroller IC 32-Bit 72MHz 64KB (64K x 8) FLASH 48-LQFP (7x7) | M0519LD3AE.pdf | |
| MC9S08RC16FGE | S08 S08 Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 16KB (16K x 8) FLASH 44-LQFP (10x10) | MC9S08RC16FGE.pdf | |
| DS90LT012ATMF/NOPB | 0/1 Receiver LVDS SOT-23-5 | DS90LT012ATMF/NOPB.pdf | |
| HIN232CBZ | 2/2 Transceiver Full RS232 16-SOIC | HIN232CBZ.pdf | |
| SN65LVDT2DBVT | 0/1 Receiver LVDS SOT-23-5 | SN65LVDT2DBVT.pdf | |
| LTC2845CG#PBF | 5/3 Transceiver Full Multiprotocol 36-SSOP | LTC2845CG#PBF.pdf | |
| OPA251PA | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-PDIP | OPA251PA.pdf | |
| MAX410BCSA+ | General Purpose Amplifier 1 Circuit 8-SOIC | MAX410BCSA+.pdf | |
| OP284FS-REEL | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | OP284FS-REEL.pdf | |
| SN74AHC595PWG4 | IC SHIFT REGISTER 8BIT 16-TSSOP | SN74AHC595PWG4.pdf |