| Manufacturer Part Number: | FLZ6V2A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 5.9V 500mW ±3% Surface Mount SOD-80 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FLZ6V2A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FLZ6V2A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 5.9V | |
| Tolerance | ±3% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 8.5 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 3.3µA @ 3V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80 | |
| Supplier Device Package | SOD-80 | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FLZ6V2A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FLZ6V2A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of FLZ6V2A is new and unused, you can buy FLZ6V2A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FLZ6V2A.
| KBU6K | DIODE BRIDGE 800V 6A KBU | KBU6K.pdf | |
| RB068M-40TR | DIODE SCHOTTKY 40V 2A PMDU | RB068M-40TR.pdf | |
| T72H0435B4DN | SCR 400V 550A Standard Recovery Stud Mount T-72 | T72H0435B4DN.pdf | |
| EMB3T2R | TRANS 2PNP PREBIAS 0.15W EMT6 | EMB3T2R.pdf | |
| 2SC5060TV2M | TRANS NPN DARL 90V 1A ATV | 2SC5060TV2M.pdf | |
| NGTB15N120IHWG | IGBT Trench Field Stop 1200V 30A 278W Through Hole TO-247-3 | NGTB15N120IHWG.pdf | |
| IXGR50N90B2D1 | IGBT NPT 900V 40A 100W Through Hole ISOPLUS247™ | IXGR50N90B2D1.pdf | |
| 8N4Q001KG-0148CDI8 | Clock Oscillator IC 231.25MHz 10-CLCC | 8N4Q001KG-0148CDI8.pdf | |
| LTC2632CTS8-LZ12#TRMPBF | 12 Bit Digital to Analog Converter 2 TSOT-23-8 | LTC2632CTS8-LZ12#TRMPBF.pdf | |
| LTC2631HTS8-LZ10#TRPBF | 10 Bit Digital to Analog Converter 1 TSOT-23-8 | LTC2631HTS8-LZ10#TRPBF.pdf | |
| LFXP10C-3F388C | IC FPGA 244 I/O 388FBGA | LFXP10C-3F388C.pdf | |
| PIC18LF24J11T-I/SO | PIC PIC® XLP™ 18J Microcontroller IC 8-Bit 48MHz 16KB (8K x 16) FLASH 28-SOIC | PIC18LF24J11T-I/SO.pdf | |
| MSP430F6725AIPNR | CPUXV2 MSP430F6xx Microcontroller IC 16-Bit 25MHz 128KB (128K x 8) FLASH 80-LQFP (12x12) | MSP430F6725AIPNR.pdf | |
| MB91F577BHSPMC1-GSE1 | FR81S FR MB91570 Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 1.0625MB (1.0625M x 8) FLASH 144-LQFP (16x16) | MB91F577BHSPMC1-GSE1.pdf | |
| MB90F022CPF-GS-9109 | IC MCU MICOM FLASH 100QFP | MB90F022CPF-GS-9109.pdf |