| Manufacturer Part Number: | FLZ6V8A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 6.5V 500mW ±3% Surface Mount SOD-80 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FLZ6V8A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FLZ6V8A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 6.5V | |
| Tolerance | ±3% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 6.6 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1.1µA @ 3.5V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80 | |
| Supplier Device Package | SOD-80 | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FLZ6V8A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FLZ6V8A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of FLZ6V8A is new and unused, you can buy FLZ6V8A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FLZ6V8A.
| ESH3BHE3/9AT | Diode Standard 100V 3A Surface Mount DO-214AB, (SMC) | ESH3BHE3/9AT.pdf | |
| NZX2V7B,133 | Zener Diode 2.7V 500mW ±4% Through Hole ALF2 | NZX2V7B,133.pdf | |
| ACZRC5370B-G | Zener Diode 56V 5W ±5% Surface Mount DO-214AB, (SMC) | ACZRC5370B-G.pdf | |
| 3EZ5.1D2/TR12 | Zener Diode 5.1V 3W ±2% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 3EZ5.1D2/TR12.pdf | |
| Q2016RH3 | TRIAC ALTERNISTOR 200V 16A TO220 | Q2016RH3.pdf | |
| DAC8043AFRU-REEL7 | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 8-TSSOP | DAC8043AFRU-REEL7.pdf | |
| LCMXO3L-1300C-6BG256I | IC FPGA 206 I/O 256CABGA | LCMXO3L-1300C-6BG256I.pdf | |
| MB91F526KSDPMC-GSE2 | FR81S FR MB91520 Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 1.0625MB (1.0625M x 8) FLASH 144-LQFP (20x20) | MB91F526KSDPMC-GSE2.pdf | |
| AD723WARUZ-RL7 | RGB to NTSC/PAL Encoder IC Video 28-TSSOP | AD723WARUZ-RL7.pdf | |
| 72275L15TFI | IC FIFO 32768X18 LP 15NS 64STQFP | 72275L15TFI.pdf | |
| SN74HC257PWT | Multiplexer 4 x 2:1 16-TSSOP | SN74HC257PWT.pdf | |
| LTC2995CUD#PBF | Temp Monitoring System (Sensor) 0°C ~ 70°C, -40°C ~ 125°C Internal and External Sensor Analog Voltage Output 20-QFN (3x3) | LTC2995CUD#PBF.pdf | |
| ISL6219ACA-T | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 28-QSOP | ISL6219ACA-T.pdf | |
| S-1313D14-M5T1U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.4V 200mA SOT-23-5 | S-1313D14-M5T1U3.pdf | |
| RT9024GE | Linear Regulator Controller IC Positive Adjustable 1 Output SOT-23-6 | RT9024GE.pdf |