| Manufacturer Part Number: | FLZ7V5A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 7V 500mW ±3% Surface Mount SOD-80 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FLZ7V5A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FLZ7V5A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 7V | |
| Tolerance | ±3% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 6.6 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 300nA @ 4V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80 | |
| Supplier Device Package | SOD-80 | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FLZ7V5A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FLZ7V5A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of FLZ7V5A is new and unused, you can buy FLZ7V5A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FLZ7V5A.
| DSC7Q01S0L | TRANS NPN DARL 80V 1A MINIP3 | DSC7Q01S0L.pdf | |
| FDN86501LZ | MOSFET N-CH 60V 2.6A SSOT3 | FDN86501LZ.pdf | |
| 49FCT3805EPYGI8 | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 166MHz 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width) | 49FCT3805EPYGI8.pdf | |
| MK3807-01RILFTR | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 100MHz 20-SSOP (0.154", 3.90mm Width) | MK3807-01RILFTR.pdf | |
| 843002AKI-41 | IC SYNTHESIZER LVPECL 32VFQFN | 843002AKI-41.pdf | |
| 8N4S270EC-1080CDI8 | Clock Oscillator IC 125MHz 6-CLCC | 8N4S270EC-1080CDI8.pdf | |
| 8N4Q001LG-1124CDI8 | Clock Oscillator IC 75MHz 10-CLCC | 8N4Q001LG-1124CDI8.pdf | |
| MB96F347RSBPMC-GS-ERE2 | F²MC-16FX F²MC-16FX MB96340 Microcontroller IC 16-Bit 56MHz 416KB (416K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | MB96F347RSBPMC-GS-ERE2.pdf | |
| MB90022PF-GS-326E1 | IC MCU 16B FFMC-16F-0.35 100QFP | MB90022PF-GS-326E1.pdf | |
| MB90F022CPF-GS-9118 | IC MCU MICOM FLASH 100QFP | MB90F022CPF-GS-9118.pdf | |
| TS1851ID | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-SO | TS1851ID.pdf | |
| LMH6739MQ/NOPB | IC VIDEO BUFFER TRPL PROG 16SSOP | LMH6739MQ/NOPB.pdf | |
| MAX6831SHUT+T | Supervisor Open Drain or Open Collector 2 Channel SOT-23-6 | MAX6831SHUT+T.pdf | |
| LTC3786IUD#TRPBF | Boost, Flyback, SEPIC Regulator Positive Output Step-Up, Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 16-QFN-EP (3x3) | LTC3786IUD#TRPBF.pdf | |
| LP2985IM5X-3.3/NOPB | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 150mA SOT-23-5 | LP2985IM5X-3.3/NOPB.pdf |