| Manufacturer Part Number: | FMEN-430A |
|---|---|
| Manufacturer: | Sanken |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9469 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 100V 30A Through Hole TO-3P-3 Full Pack |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FMEN-430A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FMEN-430A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Schottky Diode Array | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | Sanken | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 30A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 850mV @ 15A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 300µA @ 100V | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-3P-3 Full Pack | |
| Supplier Device Package | TO-3PF | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FMEN-430A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FMEN-430A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Sanken all series components. The condition of FMEN-430A is new and unused, you can buy FMEN-430A Sanken with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FMEN-430A.
| RS2KA-13 | Diode Standard 800V 1.5A Surface Mount SMA | RS2KA-13.pdf | |
| BDW83-S | TRANS NPN DARL 45V 15A | BDW83-S.pdf | |
| 85214AGILF | Clock Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer IC 700MHz 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) | 85214AGILF.pdf | |
| MAX509BCWP+ | 8 Bit Digital to Analog Converter 4 20-SOIC W | MAX509BCWP+.pdf | |
| MAX3464CSA+T | 1/1 Transceiver Half RS422, RS485 8-SOIC | MAX3464CSA+T.pdf | |
| 74HCT2G08DP-Q100H | AND Gate IC 2 Channel 8-TSSOP | 74HCT2G08DP-Q100H.pdf | |
| 7130LA25TF8 | IC SRAM 8KBIT 25NS 64TQFP | 7130LA25TF8.pdf | |
| CY7C024AV-25AXCT | IC SRAM 64KBIT 25NS 100TQFP | CY7C024AV-25AXCT.pdf | |
| MCP3905L-I/SS | IC POWER METERING-1 PHASE 24SSOP | MCP3905L-I/SS.pdf | |
| TC1410COA713 | IC MOSFET DVR .5A HS INV 8SOIC | TC1410COA713.pdf | |
| BU4314FVE-TR | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel 5-VSOF | BU4314FVE-TR.pdf | |
| ADM810MAKSZ-REEL | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SC-70-3 | ADM810MAKSZ-REEL.pdf | |
| S-8353J20MC-IYFT2G | Boost Switching Regulator IC Positive Fixed 2V 1 Output 300mA (Switch) SC-74A, SOT-753 | S-8353J20MC-IYFT2G.pdf | |
| S-1200B33-I6T2G | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 150mA SNT-6A (H) | S-1200B33-I6T2G.pdf |