| Manufacturer Part Number: | FPN330A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS NPN 30V 3A TO-226 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FPN330A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FPN330A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Transistor Type | NPN | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 3A | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 30V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 450mV @ 100mA, 1A | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 100nA (ICBO) | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 250 @ 100mA, 2V | |
| Power - Max | 1W | |
| Frequency - Transition | 100MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-226-3, TO-92-3 Long Body | |
| Supplier Device Package | TO-226 | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FPN330A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FPN330A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of FPN330A is new and unused, you can buy FPN330A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FPN330A.
| RB530VM-40TE-17 | DIODE SCHOTTKY 40V 100MA UMD2 | RB530VM-40TE-17.pdf | |
| VS-30WQ06FNTRLPBF | Diode Schottky 60V 3.5A Surface Mount D-PAK (TO-252AA) | VS-30WQ06FNTRLPBF.pdf | |
| DL4752A-TP | Zener Diode 33V 1W ±5% Surface Mount MELF | DL4752A-TP.pdf | |
| 1PMT5933AE3/TR7 | Zener Diode 22V 3W ±10% Surface Mount DO-216AA | 1PMT5933AE3/TR7.pdf | |
| MUN5216DW1T1G | TRANS 2NPN PREBIAS 0.25W SOT363 | MUN5216DW1T1G.pdf | |
| MRF8S18260HR5 | RF Mosfet LDMOS (Dual) 30V 1.6A 1.81GHz 17.9dB 74W NI1230-8 | MRF8S18260HR5.pdf | |
| SI7454DP-T1-GE3 | MOSFET N-CH 100V 5A PPAK SO-8 | SI7454DP-T1-GE3.pdf | |
| SI7409ADN-T1-E3 | MOSFET P-CH 30V 7A 1212-8 | SI7409ADN-T1-E3.pdf | |
| DAC7632VFBTG4 | 16 Bit Digital to Analog Converter 2 32-LQFP (7x7) | DAC7632VFBTG4.pdf | |
| LFXP2-17E-7FN484C | IC FPGA 358 I/O 484FBGA | LFXP2-17E-7FN484C.pdf | |
| SN65C1167ENS | 2/2 Transceiver Full RS422, RS485 16-SO | SN65C1167ENS.pdf | |
| SN65LVDS179DGKG4 | 1/1 Transceiver Full LVDS 8-MSOP | SN65LVDS179DGKG4.pdf | |
| TDF8546TH/N2ZJ | Amplifier IC 4-Channel (Quad) Class AB 36-HSOP | TDF8546TH/N2ZJ.pdf | |
| AD823AARZ-R7 | J-FET Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | AD823AARZ-R7.pdf | |
| NE592D8G | IC AMP VIDEO 2STAGE DIFF 8-SOIC | NE592D8G.pdf |