| Manufacturer Part Number: | FPN430A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS PNP 30V 2A TO-226 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FPN430A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FPN430A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Transistor Type | PNP | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 2A | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 30V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 450mV @ 100mA, 1A | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 100nA (ICBO) | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 250 @ 100mA, 2V | |
| Power - Max | 1W | |
| Frequency - Transition | 100MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-226-3, TO-92-3 Long Body | |
| Supplier Device Package | TO-226 | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FPN430A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FPN430A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of FPN430A is new and unused, you can buy FPN430A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FPN430A.
| VS-1N1183A | DIODE GEN PURP 50V 40A DO203AB | VS-1N1183A.pdf | |
| SML4763-E3/5A | Zener Diode 91V 1W ±10% Surface Mount DO-214AC (SMA) | SML4763-E3/5A.pdf | |
| 1N5919APE3/TR12 | Zener Diode 5.6V 1.5W ±10% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N5919APE3/TR12.pdf | |
| DSA7004S0L | TRANS PNP 50V 2A MINIP3-F | DSA7004S0L.pdf | |
| 2SD1758TLQ | TRANS NPN 32V 2A SOT-428 | 2SD1758TLQ.pdf | |
| SN74LV4066ADGVR | 4 Circuit IC Switch 1:1 75 Ohm 14-TVSOP | SN74LV4066ADGVR.pdf | |
| DG412LDY-E3 | 4 Circuit IC Switch 1:1 17 Ohm 16-SOIC | DG412LDY-E3.pdf | |
| LM1815N/NOPB | IC AMP ADAPTIVE SENSOR 14-DIP | LM1815N/NOPB.pdf | |
| DM74ALS521WM | Magnitude Comparator 8 Bit Active Low Output A=B 20-SOIC | DM74ALS521WM.pdf | |
| SN74ACT3651-20PQ | IC CLOCKED FIFO MEMORY 132-QFP | SN74ACT3651-20PQ.pdf | |
| AT27C1024-55PC | IC OTP 1MBIT 55NS 40DIP | AT27C1024-55PC.pdf | |
| R1EX25064ATA00A#S0 | IC EEPROM 64KBIT 5MHZ 8TSSOP | R1EX25064ATA00A#S0.pdf | |
| X4003S8-2.7 | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 8-SOIC | X4003S8-2.7.pdf | |
| LM27342QMYX/NOPB | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 1V 1 Output 2A 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad | LM27342QMYX/NOPB.pdf | |
| LT3690IUFE#TRPBF | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.8V 1 Output 4A 26-WFQFN Exposed Pad | LT3690IUFE#TRPBF.pdf |