| Manufacturer Part Number: | FPN530A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS NPN 30V 3A TO-226 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FPN530A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FPN530A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Transistor Type | NPN | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 3A | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 30V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 250mV @ 100mA, 1A | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 100nA (ICBO) | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 250 @ 100mA, 2V | |
| Power - Max | 1W | |
| Frequency - Transition | 150MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-226-3, TO-92-3 Long Body | |
| Supplier Device Package | TO-226 | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FPN530A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FPN530A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of FPN530A is new and unused, you can buy FPN530A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FPN530A.
| MMBZ5230B-E3-18 | Zener Diode 4.7V 225mW ±5% Surface Mount SOT-23-3 | MMBZ5230B-E3-18.pdf | |
| BZT52B9V1-G3-18 | Zener Diode 9.1V 410mW ±2% Surface Mount SOD-123 | BZT52B9V1-G3-18.pdf | |
| ECH8663R-TL-H | MOSFET 2N-CH 30V 8A ECH8 | ECH8663R-TL-H.pdf | |
| NTMFS4926NT3G | MOSFET N-CH 30V 44A SO-8FL | NTMFS4926NT3G.pdf | |
| AOT298L | MOSFET N-CH 100V 9A TO220 | AOT298L.pdf | |
| IDT23S08-1DCI8 | IC CLK MULT PLL STD DRV 16-SOIC | IDT23S08-1DCI8.pdf | |
| ATSAME70N20A-AN | ARM® Cortex®-M7 SAM E70 Microcontroller IC 32-Bit 300MHz 1MB (1M x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | ATSAME70N20A-AN.pdf | |
| MPC8572EVTARLB | PowerPC e500 Microprocessor IC MPC85xx 2 Core, 32-Bit 1.067GHz 1023-FCPBGA (33x33) | MPC8572EVTARLB.pdf | |
| KBC1122P-AJZS | Interface 156-DQFN (12x12) | KBC1122P-AJZS.pdf | |
| XRT82D20IWTR-F | Telecom IC 28-SOJ | XRT82D20IWTR-F.pdf | |
| PA84M | Power Amplifier 1 Circuit TO-3-8 | PA84M.pdf | |
| CD74ACT04ME4 | Inverter IC 6 Channel 14-SOIC | CD74ACT04ME4.pdf | |
| 74LVC1G97GM,132 | Configurable Multiple Function Configurable 1 Circuit 3 Input 6-XSON, SOT886 (1.45x1) | 74LVC1G97GM,132.pdf | |
| W25X20CLSVIG TR | IC FLASH 2MBIT 104MHZ | W25X20CLSVIG TR.pdf | |
| SC4809BIMSTRT | Converter Offline Flyback Topology 1.1MHz 10-MSOP | SC4809BIMSTRT.pdf |