| Manufacturer Part Number: | FPN630A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS PNP 30V 3A TO-226 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FPN630A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FPN630A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Transistor Type | PNP | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 3A | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 30V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 250mV @ 100mA, 1A | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 100nA (ICBO) | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 250 @ 100mA, 2V | |
| Power - Max | 1W | |
| Frequency - Transition | 100MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-226-3, TO-92-3 Long Body | |
| Supplier Device Package | TO-226 | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FPN630A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FPN630A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of FPN630A is new and unused, you can buy FPN630A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FPN630A.
| JANTXV1N5543CUR-1 | Zener Diode 25V 500mW ±2% Surface Mount DO-213AA | JANTXV1N5543CUR-1.pdf | |
| ZMM5259B-7 | Zener Diode 39V 500mW ±5% Surface Mount Mini MELF | ZMM5259B-7.pdf | |
| ADS1100A4IDBVTG4 | 16 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Sigma-Delta SOT-23-6 | ADS1100A4IDBVTG4.pdf | |
| MCP4011-502E/MS | Digital Potentiometer 5k Ohm 1 Circuit 64 Taps Up/Down (U/D, CS) Interface 8-MSOP | MCP4011-502E/MS.pdf | |
| AD7877ACPZ-REEL | Touchscreen Controller 4-Wire 12 bit SPI Interface 32-LFCSP-VQ (5x5) | AD7877ACPZ-REEL.pdf | |
| TMS32C6211BZFNA150 | IC FIXED POINT DSP 256-BGA | TMS32C6211BZFNA150.pdf | |
| PIC16C62A-04E/SS | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 3.5KB (2K x 14) OTP 28-SSOP | PIC16C62A-04E/SS.pdf | |
| R5F52108ADFM#V0 | RX RX200 Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 512KB (512K x 8) FLASH 64-LFQFP (10x10) | R5F52108ADFM#V0.pdf | |
| 25AA160A-I/MS | IC EEPROM 16KBIT 10MHZ 8MSOP | 25AA160A-I/MS.pdf | |
| 7025L55J | IC SRAM 128KBIT 55NS 84PLCC | 7025L55J.pdf | |
| TPS4H160BQPWPRQ1 | IC POWER SWITCH N-CHAN 28HTSSOP | TPS4H160BQPWPRQ1.pdf | |
| MAX692EPA+ | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel 8-PDIP | MAX692EPA+.pdf | |
| S-1009C26I-N4T1U | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SC-82AB | S-1009C26I-N4T1U.pdf | |
| LM2575S-15/NOPB | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 15V 1 Output 1A TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA | LM2575S-15/NOPB.pdf | |
| ISL9104IRUCZ-T | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1.8V 1 Output 500mA 6-UFDFN | ISL9104IRUCZ-T.pdf |