| Manufacturer Part Number: | FSB50550A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Power Driver Modules |
| Available Quantity: | 9730 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Power Driver Module FET 3 Phase 500V 2A 23-DIP Module |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FSB50550A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FSB50550A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | FSB50550A Cert of Compliance | |
| PCN Design/Specification | Marking Chg 04/May/2016 | |
| Article Library | Over Current Protection or Short Circuit Protection - Article | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Power Driver Modules | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | Motion-SPM® | |
| Part Status | Active | |
| Type | FET | |
| Configuration | 3 Phase | |
| Current | 2A | |
| Voltage | 500V | |
| Voltage - Isolation | 1500Vrms | |
| Package / Case | 23-DIP Module | |
| Standard Package | 15 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FSB50550A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FSB50550A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of FSB50550A is new and unused, you can buy FSB50550A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FSB50550A.
| NCR169DG | SCR 400V 800mA Sensitive Gate Through Hole TO-92-3 | NCR169DG.pdf | |
| 2SC6097-TL-E | TRANS NPN 60V 3A TP-FA | 2SC6097-TL-E.pdf | |
| IXKR25N80C | MOSFET N-CH 800V 25A ISOPLUS247 | IXKR25N80C.pdf | |
| X9400WP24I-2.7 | Digital Potentiometer 10k Ohm 4 Circuit 64 Taps SPI Interface | X9400WP24I-2.7.pdf | |
| TMS320C6746EZWTD4 | IC DSP FIX/FLOAT POINT 361NFBGA | TMS320C6746EZWTD4.pdf | |
| MB90548GSPFV-GS-303E1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90545G Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 128KB (128K x 8) Mask ROM 100-LQFP (14x14) | MB90548GSPFV-GS-303E1.pdf | |
| MB90020PMT-GS-147-BND | IC MCU 16B FFMC-16F-0.35 120LQFP | MB90020PMT-GS-147-BND.pdf | |
| EL1511CLZ-T13 | 1/0 Driver DSL 16-QFN-EP (4x4) | EL1511CLZ-T13.pdf | |
| ISD3800FYI | Voice Record/Playback IC Single Message 64 Min SPI 48-LQFP (7x7) | ISD3800FYI.pdf | |
| AD625CD | Instrumentation Amplifier 1 Circuit 16-CDIP Side Brazed | AD625CD.pdf | |
| TS374IDT | Comparator Differential CMOS, MOS, Open-Drain, TTL 14-SO | TS374IDT.pdf | |
| SST25WF020-40-5I-SAF-T | IC FLASH 1MBIT 40MHZ 8SOIC | SST25WF020-40-5I-SAF-T.pdf | |
| LM22680MR-ADJ/NOPB | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 1.285V 1 Output 2A 8-PowerSOIC (0.154", 3.90mm Width) | LM22680MR-ADJ/NOPB.pdf | |
| S-13R1A23-M5T1U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.3V 150mA SOT-23-5 | S-13R1A23-M5T1U3.pdf | |
| PQ1R30J0000H | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3V 150mA SOT-23L-6 | PQ1R30J0000H.pdf |