| Manufacturer Part Number: | FSB660A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS PNP 60V 2A SSOT-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FSB660A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FSB660A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Design/Specification | Mold Compound 08/April/2008 | |
| PCN Packaging | Binary Year Code Marking 15/Jan/2014 | |
| Online Catalog | PNP Transistors | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Transistor Type | PNP | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 2A | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 60V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 300mV @ 200mA, 2A | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 100nA (ICBO) | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 250 @ 500mA, 2V | |
| Power - Max | 500mW | |
| Frequency - Transition | 75MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | |
| Supplier Device Package | 3-SSOT | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FSB660A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FSB660A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of FSB660A is new and unused, you can buy FSB660A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FSB660A.
| V25PL60-M3/87A | Diode Schottky 60V 5.5A Surface Mount TO-277A (SMPC) | V25PL60-M3/87A.pdf | |
| RGP15BHE3/54 | Diode Standard 100V 1.5A Through Hole DO-204AC (DO-15) | RGP15BHE3/54.pdf | |
| MMBZ5239BW-7-F | Zener Diode 9.1V 200mW ±5% Surface Mount SOT-323 | MMBZ5239BW-7-F.pdf | |
| BC859BMTF | TRANS PNP 30V 0.1A SOT-23 | BC859BMTF.pdf | |
| XA6SLX16-2CSG324I | IC FPGA 232 I/O 324CSGBGA | XA6SLX16-2CSG324I.pdf | |
| 5SGXEA7K3F40I3N | IC FPGA 696 I/O 1517FBGA | 5SGXEA7K3F40I3N.pdf | |
| MSP430F5310IZQER | CPUXV2 MSP430F5xx Microcontroller IC 16-Bit 25MHz 32KB (32K x 8) FLASH 80-BGA MICROSTAR JUNIOR (5x5) | MSP430F5310IZQER.pdf | |
| MB90223PF-GT-322-BNDE1 | F²MC-16F F²MC-16F MB90220 Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 64KB (64K x 8) Mask ROM 120-QFP (28x28) | MB90223PF-GT-322-BNDE1.pdf | |
| MIC863BM8-TR | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail SOT-23-8 | MIC863BM8-TR.pdf | |
| SN74ALS561ADWRE4 | IC COUNTER BIN 4BIT SYNCH 20SOIC | SN74ALS561ADWRE4.pdf | |
| CD74HC107E | IC JK TYPE NEG TRG DUAL 14DIP | CD74HC107E.pdf | |
| IS46TR16128B-15HBLA1 | IC DDR3 2GB 1.5V 1333MT/S 96BGA | IS46TR16128B-15HBLA1.pdf | |
| F640BFHEPBTL70A | IC FLASH 64MBIT 70NS 48TSOP | F640BFHEPBTL70A.pdf | |
| IS42S16100C1-7BL-TR | IC SDRAM 16MBIT 143MHZ 60TFBGA | IS42S16100C1-7BL-TR.pdf | |
| MAX8536EUA+ | OR Controller N+1 ORing Controller N-Channel N:1 8-uMAX | MAX8536EUA+.pdf |