| Manufacturer Part Number: | FSDM311A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers |
| Available Quantity: | 9036 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Converter Offline Flyback Topology 67kHz 8-DIP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FSDM311A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FSDM311A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Assembly/Origin | Multiple Device Assembly Test 16/Jul/2013 | |
| Online Catalog | AC DC Converters, Offline Switchers | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | FPS™ | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Output Isolation | Isolated | |
| Internal Switch(s) | Yes | |
| Voltage - Breakdown | 650V | |
| Topology | Flyback | |
| Voltage - Start Up | 9V | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 7 V ~ 20 V | |
| Duty Cycle | 67% | |
| Frequency - Switching | 67kHz | |
| Power (Watts) | 13W | |
| Fault Protection | Current Limiting, Over Load, Over Temperature, Over Voltage | |
| Control Features | - | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C (TA) | |
| Package / Case | 8-DIP (0.300", 7.62mm) | |
| Supplier Device Package | 8-DIP | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FSDM311A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FSDM311A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of FSDM311A is new and unused, you can buy FSDM311A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FSDM311A.
| 1N5627-TAP | Diode Avalanche 800V 3A Through Hole SOD-64 | 1N5627-TAP.pdf | |
| IRF6785MTR1PBF | MOSFET N-CH 200V 3.4A DIRECTFET | IRF6785MTR1PBF.pdf | |
| 8N3QV01KG-0108CDI | VCXO IC 100MHz 10-CLCC | 8N3QV01KG-0108CDI.pdf | |
| CY8C24423A-24PVXAT | M8C PSOC®1 CY8C24xxx Microcontroller IC 8-Bit 24MHz 4KB (4K x 8) FLASH 28-SSOP | CY8C24423A-24PVXAT.pdf | |
| LM1279AN | IC AMP RGB VIDEO SYSTEM 20-DIP | LM1279AN.pdf | |
| MC74VHC1G00DFT1G | NAND Gate IC 1 Channel SC-70 | MC74VHC1G00DFT1G.pdf | |
| S29GL01GS10FHSS20 | IC FLASH MEM 1GBIT 64BGA | S29GL01GS10FHSS20.pdf | |
| NCV7702BDWG | Bipolar Motor Driver Bipolar Parallel 24-SOIC | NCV7702BDWG.pdf | |
| ADM803TAKS-REEL | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SC-70-3 | ADM803TAKS-REEL.pdf | |
| RT8241EZQW | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 12-WQFN (2x2) | RT8241EZQW.pdf | |
| LM2576T-5.0/NOPB | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 5V 1 Output 3A TO-220-5 | LM2576T-5.0/NOPB.pdf | |
| LTC3412AEFE#TRPBF | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.8V 1 Output 3A 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad | LTC3412AEFE#TRPBF.pdf | |
| MCP1804T-C002I/DB | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 12V 150mA SOT-223-3 | MCP1804T-C002I/DB.pdf | |
| FAN2513S30X | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3V 150mA SOT-23-5 | FAN2513S30X.pdf |