| Manufacturer Part Number: | FST16145A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Common Anode Schottky 45V 80A Screw Mount TO-249AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FST16145A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FST16145A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 30/Oct/2014 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Anode | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 45V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 80A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 650mV @ 80A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2mA @ 45V | |
| Mounting Type | Screw Mount | |
| Package / Case | TO-249AA | |
| Supplier Device Package | TO-249 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FST16145A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FST16145A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of FST16145A is new and unused, you can buy FST16145A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FST16145A.
| SC3BA2F | BRIDGE RECT 6A 200V | SC3BA2F.pdf | |
| GDZ6V8LP3-7 | Zener Diode 6.8V 250mW ±5% Surface Mount 2-X3-DFN0603 | GDZ6V8LP3-7.pdf | |
| SZBZX84C24LT1G | Zener Diode 24V 225mW ±6% Surface Mount SOT-23-3 (TO-236) | SZBZX84C24LT1G.pdf | |
| S6X8ES1 | SCR 600V 800mA Sensitive Gate Through Hole TO-92 | S6X8ES1.pdf | |
| MUN5111DW1T1G | TRANS 2PNP PREBIAS 0.25W SOT363 | MUN5111DW1T1G.pdf | |
| MAX181AEPL | 12 Bit Analog to Digital Converter 6 Input 1 SAR 40-PDIP | MAX181AEPL.pdf | |
| MSP430F2011IN | MSP430 MSP430F2xx Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 2KB (2K x 8 + 256B) FLASH 14-PDIP | MSP430F2011IN.pdf | |
| MSP430F2272TRHAR | MSP430 MSP430F2xx Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 32KB (32K x 8 + 256B) FLASH 40-VQFN (6x6) | MSP430F2272TRHAR.pdf | |
| LPC11H37FBD64/401, | IC MCU 32BIT ARM 64LQFP | LPC11H37FBD64/401,.pdf | |
| MSP430FG439IPNR | MSP430 MSP430x4xx Microcontroller IC 16-Bit 8MHz 60KB (60K x 8 + 256B) FLASH 80-LQFP (12x12) | MSP430FG439IPNR.pdf | |
| MB90F387SPMCR-G-EF2 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90385 Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 64KB (64K x 8) FLASH 48-LQFP (7x7) | MB90F387SPMCR-G-EF2.pdf | |
| MB90F356EPMC1-GE1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90350E Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 64KB (64K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10) | MB90F356EPMC1-GE1.pdf | |
| MAX7410EPA+ | IC FILTER LOWPASS 5TH 8DIP | MAX7410EPA+.pdf | |
| MC100E452FNG | D-Type Register 1 Channel 5 x 1:1 IC Differential 28-PLCC (11.51x11.51) | MC100E452FNG.pdf | |
| RM25C512C-LMAI-T | IC CBRAM 512KBIT 20MHZ 8DFN | RM25C512C-LMAI-T.pdf |