| Manufacturer Part Number: | FSV1045V |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 16169 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 45V 10A TO277-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FSV1045V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FSV1045V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Digi-Reel® | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 45V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 10A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 440mV @ 10A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 220µA @ 45V | |
| Capacitance @ Vr, F | 820pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277-3 | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FSV1045V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FSV1045V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of FSV1045V is new and unused, you can buy FSV1045V Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FSV1045V.
| Q2X8E4 | TRIAC 200V 0.8A TO92 | Q2X8E4.pdf | |
| FMMT549ATC | TRANS PNP 30V 1A SOT23-3 | FMMT549ATC.pdf | |
| IXFH22N50P | MOSFET N-CH 500V 22A TO-247 | IXFH22N50P.pdf | |
| AUIRL1404ZS | MOSFET N-CH 40V 160A D2PAK | AUIRL1404ZS.pdf | |
| SY89808LTI-TR | Clock Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer, Translator IC 500MHz 32-TQFP | SY89808LTI-TR.pdf | |
| IDT3CP0C02-30NSGE | Programmable Timer IC 30MHz 4-VDFN | IDT3CP0C02-30NSGE.pdf | |
| MAX180BEPL+ | Data Acquisition System (DAS) 12 bit 100k Parallel 40-PDIP | MAX180BEPL+.pdf | |
| A3P600-1PQG208 | IC FPGA 154 I/O 208QFP | A3P600-1PQG208.pdf | |
| MB91F526DWBPMC-GTE2 | FR81S FR MB91520 Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 1.0625MB (1.0625M x 8) FLASH 80-LQFP (12x12) | MB91F526DWBPMC-GTE2.pdf | |
| R5F56316CDLC#U0 | RX RX600 Microcontroller IC 32-Bit 100MHz 256KB (256K x 8) FLASH 177-TFLGA (8x8) | R5F56316CDLC#U0.pdf | |
| MPC8548VTAUJC | PowerPC e500 Microprocessor IC MPC85xx 1 Core, 32-Bit 1.333GHz 783-FCPBGA (29x29) | MPC8548VTAUJC.pdf | |
| MAX4581ASE+ | 1 Circuit IC Switch 8:1 80 Ohm 16-SO | MAX4581ASE+.pdf | |
| THS6182DWRG4 | 1/0 Driver DSL 20-SOIC | THS6182DWRG4.pdf | |
| M95020-RMN6TP | IC EEPROM 2KBIT 5MHZ 8SO | M95020-RMN6TP.pdf | |
| ADM1070ART-REEL7 | Hot Swap Controller 1 Channel -48V SOT-23-6 | ADM1070ART-REEL7.pdf |