| Manufacturer Part Number: | FSV12150V |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 150V 12A TO277-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FSV12150V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FSV12150V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 150V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 12A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 820mV @ 12A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 30µA @ 150V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277-3 | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FSV12150V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FSV12150V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of FSV12150V is new and unused, you can buy FSV12150V Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FSV12150V.
| B350A-M3/5AT | DIODE SCHOTTKY 50V 3A DO214AC | B350A-M3/5AT.pdf | |
| 2SK715W | JFET N-Channel 14.5mA @ 5V 300mW Through Hole 3-SPA | 2SK715W.pdf | |
| PL502-35OC-R | IC VCXO 25MHZ 16TSSOP | PL502-35OC-R.pdf | |
| PCF85363ATT/AJ | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar I²C, 2-Wire Serial 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) | PCF85363ATT/AJ.pdf | |
| LTC2252CUH#TRPBF | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 32-QFN (5x5) | LTC2252CUH#TRPBF.pdf | |
| AD7872ANZ | 14 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 16-PDIP | AD7872ANZ.pdf | |
| MAX3232EUE+ | 2/2 Transceiver Full RS232 16-TSSOP | MAX3232EUE+.pdf | |
| ICL3222ECVZ | 2/2 Transceiver Full RS232 20-TSSOP | ICL3222ECVZ.pdf | |
| ISL3159EFRZ-T7A | 1/1 Transceiver Half RS422, RS485 10-DFN (3x3) | ISL3159EFRZ-T7A.pdf | |
| LMV118MFX | Voltage Feedback Amplifier 1 Circuit Push-Pull, Rail-to-Rail SOT-23-6 | LMV118MFX.pdf | |
| GX3146-CBE3 | IC CROSSPOINT SWITCH 50X50BGA | GX3146-CBE3.pdf | |
| BQ24725ARGRT | IC CHRG MGMT LI+ 1-4CELL 20VQFN | BQ24725ARGRT.pdf | |
| VLA502-01 | IC IGBT GATE DVR/DC-DC CONV 12A | VLA502-01.pdf | |
| MAX5900AAETT+T | Hot Swap Controller 1 Channel -48V 6-TDFN-EP (3x3) | MAX5900AAETT+T.pdf | |
| LT4430MPS6#TRMPBF | Optocoupler Driver PMIC TSOT-23-6 | LT4430MPS6#TRMPBF.pdf |